Ayak tırnaklarınızda oje varken bot giymeyin

BAL KÖPÜĞÜ

Daimi Üye
Katılım
23 Şubat 2013
Mesajlar
1.572
Tepki
1.559
Puan
113
Konum
ütopya
Ayak Sağlığı Uzmanı (Podiatrist) İsmail Tuncel, özellikle kadınların, ayakkabı, bot ve çizme tercihinde bazı konulara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Her insanın ayağında 19 damar kası ve 7 bin 200 sinir ucu bulunduğuna dikkati çeken Tuncel, yanlış tercihlerin, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini anlattı.
Zorunlu olarak kış aylarında herkesin kapalı ayakkabı giydiğini dile getiren Tuncel, "Ayakkabı seçiminin, ayak yapısıyla direkt ilgisi vardır. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Her akşam eve gelindiğinde ayaklar sabunlu suyla yıkanmalıdır" dedi.
Tuncel, kimi kadınların şık görünmek için sağlık sorunlarına neden olabilecek hatalar yaptığını savundu.
Bunlardan birinin, ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya bot giyilmesi olduğuna işaret eden Tuncel, şöyle konuştu:
"Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir. Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz. Deride bulunan 400 ter gözeneği zaman içinde kapanır. Bunun devamında da ayakta değişim başlar. Mantar enfeksiyonu tırnağa bulaşır ki bu da şekil ve renk bozukluğunu devamında getirir. Ayrıca ojelerdeki kimyasal maddeler, havasız ortamda tırnağın hem rengini değiştirir hem de kavisini bozar. Tırnaktaki kavis adeta dağ şeklini alır, renk değişikliği iki katına çıkar ve mantar enfeksiyonu gelişir."
Tuncel, ayak tırnaklarında oje bulunan kadınların, çizme ya da bot giymeden önce bunları silmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

    Üst