Atatürk Çiçeği (Poinsettia) Bakımının Püf Noktaları

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Yeşil, kırmızı yapraklarıyla bu çiçek evde ya da bahçede o kadar güzel duruyor ki... Bu çiçek ismini Mustafa Kemal Atatürk’ten almış; çünkü Atatürk bu süs bitkisinin Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasını sağlamış. Poinsettia ismi ise, bitkiyi anavatanı olan Meksika’dan Amerika’ya götüren Amerikalı devlet adamı ve aynı zamanda bitkibilimci olan Joel Roberts Poinsett isminden gelmekte.

ataturkcicegi1.jpg

Kendi evimde de bulunan bu bitkinin yapraklı yeşil, uzun ve oldukça büyük. Çanak yaprakları ise daha çok kırmızı renginde. Çiçekleri ise minik minik ve sarı renkte. Bu bitki tam bir renk cümbüşü anlayacağınız. :) Atatürk çiçeği sıcaktan pek hoşlanmaz ve direk güneş ışığına hiç gelemez. Ancak neme bayılır. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız bu çiçek tam size göre!

ataturkcicegi2.jpg

Direk güneş ışığını sevmese de, yazın yarı gölgede, kışın ise aydınlık yerlerde durmak ister. Renkleri de ışık miktarına göre değişiyor bu çiçeğin. Biraz daha renklenmesini isterseniz daha aydınlık bir yere koyabilirsiniz. Tıpkı bir bukalemun gibi renklerinin değiştiğini göreceksiniz.

ataturkcicegi4.jpg

Çiçek açma zamanı Ocak-Mart aylarındadır ve bu dönemde oda ısısı ister. Haftada bir sulamak da yeterli olacaktır. Aslında çok fazla bakım isteyen bir bitki değil Atatürk çiçeği, sadece sıcağı ve Güneş’i pek sevmiyor. :)
ataturkcicegi5.jpg

Özenle bakıldığında kocaman olan bu bitki bahçenizin yeşiline, o güzel kırmızısıyla müthiş bir canlılık katabilir. İster saksıda yetiştirin ister bahçenize dikin, eminim karın ortasında kırmızı yapraklarıyla her gördüğünüzde sizi mutlu etmeyi başarabilecektir. :)

Alıntıdır!

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Evet, ben çok beğendim ve almayı düşünüyorum:D Bakabilirsem tabii:)

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
evde çiçekten hiç hoşlanmıyporum bakması zor geliyo 2 tane canlı çiçek vardı düğünde gelen soldu gitti zavallılar

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Cani seni:dil::dil: Ben de 2 kurban verdim :D Ama şuan evimde yaklaşık 6-7 tane çiçeğim var.

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
6 7 tane mi nasıl bakıyosun onlara dökülüyolar oldukları yere amann bi de onları temizle:) sevmek lazım çiçeğe bakmakk için tabi:))

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Canım her hafta suluyorum:D:D Arada konuşuyorum. şimdi ilaçta aldım onlara, seviyorum ben bakmayı-hmm

S

suna

Misafir
çiçek insana enerjisini veriyor ve toksinleri topluyor çocuk gibi sevgi ister ilgi ister çiçek bn hergün onlarla hem yoran hemde mutlu eden onlarsız olmaz ömrüm oldu sürece çiçeklerle uraşacağım işim bu bnm sevyorum hepsini inanın arkadaşlar çok zevkli:kupa:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar