Antibiyotik bebekler için riskli

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334

antibiyotik-bebekler-icin-riskli.jpg

Kanadalı bir grup araştırmacı tarafından yapılan araştırmalar, bebeklere 1 yaşından önce antibiyotik verilmesinin, 7 yaşına geldiklerinde astım hastalığına yakalanma riskini arttırdığını ortaya çıkardı.

1 yaş altı bebeklere genellikle bronşit ve zatürree gibi alt solunum yolları enfeksiyonları veya kulak ve sinüs enfeksiyonlarında antibiyotik veriliyor.

Kanada’nın McGill ve Manitoba üniversitelerinden Anita Kozyrskyj başkanlığındaki araştırmacıların, 13 bin 116 çocuğu doğumlarından 7 yaşına gelinceye kadar incelemeleri sonucu vardıkları sonuçlar, CHEST dergisinde yayımlandı.

Çalışma sonucunda, 1 yaşından önce antibiyotiğe maruz kalmış bebeklerin 7 yaş itibariyle astıma yakalanma risklerinin yüksek olduğu gözlendi.

Bebeğin 1 yaşına gelmesinden önce evde köpek bulunmasının, bulunmamasına göre daha az astım riski yarattığı da gözlendi. Bunun nedeni, köpekteki bazı mikropların küçük yaşta bebeğin bağışıklık sistemini uyarması ve çocuğun bu mikroplara karşı bağışıklık kazanması.

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
ya doktorlar veriyo ama bende hemen ilaca basvurulmasina karsiyim sonucta kimyasal bir yarari bin zarari dokunuyo sadece cocuklar icin degil bizler icin de tabi

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Allah´a sükür kullanmak zorunda kalmadim ogluma.
Bazi anneler biliyorum, evde bulunan antibiyotikleri kücücük birseyde veriyorlar hemen cocuklarina. :hayir:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ne yazık ki geçen ay vermek zorunda kaldım... Bence bu kadar da berbat birşeymiş gibi bakılmamlı antibiyotiğe. Vermemek daha da kötü sonuçlar çıkarabilir.

_ozibuuu_

Daimi Üye
Tepki
265
Ne yazık ki geçen ay vermek zorunda kaldım... Bence bu kadar da berbat birşeymiş gibi bakılmamlı antibiyotiğe. Vermemek daha da kötü sonuçlar çıkarabilir.

sana katılıyorum arina saçmalıyorlar benim 6 yaşında kızım bronşit rahatsızlığı var ve öksürük başladığı anda antibiyotik aliyor ve almakta zorunda ..ciğerlere inmesi daha mı iyi...? antibiyotiksiz bir çözüm ben bu zamana kadar ne yaptıysam bulamadım olduğunuda hiç düşünmüyorum ne aktarlardan çıkmadığım kaldı ne koca karı laçları dediğimiz şeyler ... bekleyipte astım yapamam ki çocuğuda saçma .......

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
sana katılıyorum arina saçmalıyorlar benim 6 yaşında kızım bronşit rahatsızlığı var ve öksürük başladığı anda antibiyotik aliyor ve almakta zorunda ..ciğerlere inmesi daha mı iyi...? antibiyotiksiz bir çözüm ben bu zamana kadar ne yaptıysam bulamadım olduğunuda hiç düşünmüyorum ne aktarlardan çıkmadığım kaldı ne koca karı laçları dediğimiz şeyler ... bekleyipte astım yapamam ki çocuğuda saçma .......

Bizimki de bronşiyolit olmuştu ve vermek zorunda kaldım .. Bence ciğerlere inmesi ve ömür boyu kalıcı birşeylere dönüşmemesi için verilmeli..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar