Annenin yedirme ısrarı çocuğu obez yapıyor

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
558820120218092946420.jpg

Annenin yedirme ısrarı çocuğu obez yapıyor

Toplu ya da kilolu bebeklerin sağlıklı olduğuna dair inanış söz konusu. Bu da anneleri, bebeklerini gereğinden fazla beslemeye itebiliyor.

Uzman Psikolog Aynur Sayım, bebeklerin ilk üç yıl içinde beslenme alışkanlığı kazandığını ve ailedeki beslenme düzeninin bebeğe de yansıdığını söylüyor.Anneler, bebeklerinin sağlıklı olabilmesi için düzenli ve iyi beslenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu düşünce zaman zaman aşırıya kaçarak bebeğin normalden fazla yedirilmesiyle sonuçlanabiliyor. Annelerin ısrarlı yedirme davranışları bebeklerde yeme direncine veya obeziteye kapı aralıyor. Bebeklerin beslenme davranışı geliştirmede ilk üç yılın önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, müdahaleci olmaktan kaçınmayı öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPSUAM) Etiler Polikliniği'nden Uzman Psikolog Aynur Sayım, çocuklarda yeme direnci ya da fazla yeme davranışının, kronik ve fiziksel hastalıklar veya aile tutumları ile ilgili olduğunu belirtti.

Ailenin, çocuğun beslenmesiyle ilgili tutumlarının ilk dönemlerden itibaren yanlış olması durumunda ileriki dönemlerde yeme bozukluğu gelişebildiğini söyleyen Sayım, "İlk 3 yıl, anne-çocuk ilişkisinde çocuğun gelişimi açısından en önemli dönemdir. Çocuğun anneye güvenmesi, çocuğun ihtiyaçlarının yerinde, zamanında karşılanması ile yakından ilgilidir. Obsesif, takıntılı, müdahaleci tutumlara sahip, mükemmeliyetçi annelerin çocuklarını fazla koruyup kolladıklarını veya fazla ilgi göstererek, farkında olmadan çocuğu işgal ettiklerini, çocuğun da anneye karşı davranış dirençleri oluşturduğunu görmekteyiz." dedi.

Annenin çocuğu fazla beslemesi ve yeme konusunda ısrar etmesinin yeme direnci ya da obeziteye neden olabildiğini dile getiren Sayım, "Az yeme, aşırı yeme, yemek seçme gibi davranışların temeli, genellikle bu ilk dönemlerde atılmaktadır. Ailedeki bireylerin modelliği de önemli bir konudur. Anne, baba, ağabey, ablada da aşırı yemek yeme varsa, çocuğun bu davranışı modellemesi mümkündür." diyor.

Kilolu çocuk, hayata sorunla başlıyor

Kilolu çocuklar, aile ve arkadaş çevresi tarafından eleştiri ve alay davranışına maruz kalabiliyor. Alay edilen çocukta okul başarısında düşme, okul isteksizliği, uyum sorunları, depresyon gelişebiliyor. Çocuğun bedeniyle ilgili olumsuz algısı aynı zamanda kendine güvensizliğe neden olabiliyor.

ZAMAN

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Israrcıyım bu konuda :hihi: Şişman çocuk sağlıklı çocuk değildir elbette ama gün içinde öyle enerji sarfediyorlarki ... Bitip tükenmeyen,yorulmayan bir bünyeleri var.Buna karşılık iştahsız bir çocuk olunca karşında vücudu bitkin düşüp,hasta olmasın diye yemek konusunda ısrarcı olmak gerekebiliyor bazen

H

Hera

Misafir
Ben yemezdim Yaa annem yedirmek isterdi açmazdım ağzımı vede öyle bir uzun süre çiğnerdimki çok yavaş yerim uzun çiğnerim halen daha sanıyorum o yüzden almıyorum ama tabi genlerinde önemi var değilmi :)

_ozibuuu_

Daimi Üye
Tepki
265
ısrarcı oluyorum elbette çünkü 24 saat yemese karnım aç demez ama çok kilolu bir çocuk oluşunu kafama takmıyorum yeter ki enerji dolu sağlıklı olsun önemli olanda bu ...

OP
nk83

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Ben yemezdim Yaa annem yedirmek isterdi açmazdım ağzımı vede öyle bir uzun süre çiğnerdimki çok yavaş yerim uzun çiğnerim halen daha sanıyorum o yüzden almıyorum ama tabi genlerinde önemi var değilmi :)

Bende aynıydım ısrar ettikçe yiyeceğim varsa bile yemezdim hala öyleyimdir -rgulu

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
Israrcıyım bu konuda :hihi: Şişman çocuk sağlıklı çocuk değildir elbette ama gün içinde öyle enerji sarfediyorlarki ... Bitip tükenmeyen,yorulmayan bir bünyeleri var.Buna karşılık iştahsız bir çocuk olunca karşında vücudu bitkin düşüp,hasta olmasın diye yemek konusunda ısrarcı olmak gerekebiliyor bazen

katılıyorum canım zaten çocuk iştahlıysa annenin zoruna gerek kalmaz bence o bulur yemeği mutfakta tvde görüyoruz kendi işini kendi hallediyor iştahlı çocuklar benim oğlum zayıftır birde yemeye zorlamasam iyice sıskalaşır yani araştırmaya katılmıyorum sanki biz çokmu memnunuz yedirmek için uğraşmaya

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
ısrar etmesem yemiyor ama..... aç aç dolanıyor ortalıkta.. sonrada açlıktan ağlıyor...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar