Annenin regl kepazeliğine bak!

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379
Annenin regl kepazeliğine bak!

73774.jpg

17 Ekim 2008 Cuma 09:28
Yaş günü, sünnet, evlilik kutlamaları derken bu kez de Ankara'da bir anne kızının regl gününü kutlayacak!

Doğum, girilen her yeni yaş, sünnet, askere gidiş, evlilik kutlanıyor da, kadınlar için ergenliğe ilk adım, doğurganlığın başlaması anlamına gelen ilk regl neden kutlanmasın? Ankara'da bu soruyu soran bir anne kızının ilk reglini kutlamak için davet verecek.

Genç kızların kadınlığa ilk adımını kutlamak için tören yapılması fikri uzun yıllardır feministlerce tartışılıyor. Türkiye'de bir tabu halinde yaşanan reglin toplum tarafından ayıp, utanılacak bir konu olarak görülmesini eleştiren kimi feministler, ergenliğe ilk adım olarak görülen bu günün çok önemsenmesi ve kutlanması gerektiğini düşünüyor. Bu konudaki önyargıları yıkmak isteyen kadınlardan biri de iki kız çocuğu annesi Şule Akdağ...

'BU EŞİTSİZLİK NİYE?'

Kadının insan hakları eğitimi programı kapsamında ev kadınları ve çalışan kadınlardan oluşan gruplara eğitim veren psikolog Akdağ, 12 yaşındaki kızı Ezgi için "Gençliğe ilk adım" kutlaması yapacak. Kutlama için yakın çevresine ve kızının arkadaşlarına davetiye gönderen Akdağ, bu davetiyede, "Önyargıları yıkmak için Ezgi'nin gençliğe ilk adım partisinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız" çağrısı yaptı. Ankara'da yarın bir restoranda yapılacak kutlama için gönderilen davetiyede çağrıcı olarak anne, baba ve ablanın isimleri yer aldı. Anne Akdağ kutlama kararını neden aldığını SABAH'a şöyle anlattı: "Bir erkek çocuğu dünyaya gelince, sünnet olunca, askere gidince, askerden gelince, evlenince kutlama yapılıyor, hediyeler alınıyor. Kız çocuğuna ise bir kez dünyaya gelince, bir de düğün yapılınca kutlama yapılıp hediye alınıyor. Bu kadar eşitsizlik niye? Ayrıca adet görüldüğünde tokat atılması, adetin kirli pis bir şey olarak görülmesi var. Bir kadın olarak adet görmenin üremenin başlangıcı olduğunu, doğum yapmanın kadınlığın en güzel yetilerinden biri olduğunu biliyoruz. Sünnetin alternatifi değil ama önyargıları yıkmak adına bir kadının böyle kirli sayılan, oysa çok önemsenmesi gereken bir gününün, gençliğe ilk adımına böyle olumlu bakılmasına inandığım için kutlama yapmaya karar verdim."

TEPKİ DE VAR DESTEK DE

Topluma mesaj vermek, çocuklarına önem verdiğini göstermek için böyle cesaret isteyen bir işe kalkıştığını anlatan anne Akdağ'ı destekleyenler de var, karşı çıkanlar da. Anne Akdağ, kutlamanın bir ilk olduğunu belirterek, "Eminim birileri özenip bunu yapacak. Doğum günleri kutlanıyor, bu da anlamlı bir günse kutlanmalı" dedi.

Ezgi önce 'saçma' dedi

İlköğretim 7'nci sınıf öğrencisi olan 12 ya-şındaki Ezgi'ye bu düşünce ilk önce "saçma" gel-miş. Annesine bu öneriyi ilk getirdiğinde kızdığınısöyleyen Ezgi, daha sonra bunun doğallığını görüp,basketbol takımındaki bütün arkadaşlarının da gel-mek istediğini öğrenince heyecanlandığını ve kut-lamayı kabul ettiğini anlattı.

Baba katılmayacak

Eşinin de kendisi gibi psikolog olduğunu anla-tan anne Akdağ, davetiyede eşinin isminin olmasınakarşın kutlamaya katılmayacağını söyledi. Aldıklarıkarara eşinin saygı duyduğunu anlatan anne Akdağ,"Siz yapın ama ben gelmeyeceğim' diyor. Gelmesiiçin elimizden gelen çabayı göstereceğiz, ama onu daanlıyorum. Erkek egemen toplumda yaşıyoruz" dedi.

internethaber.com

OP
Oruc

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379
iğrençliğin ve kepazeliğin ta kendisi ...

olaya o "çocuk" açısındanbakılırsa. Çünkü reklam oldu şimdi bütün ülkeye. Şimdi bu çocuk iki psikolojiden birine sahip olacak;

1- Böyle kişisel ve özel bir şeyin aleme reklam edilmesinden dolayı çok utanacak; belki de ömür boyu annesini affetmeyecek ve belki bu psikolojinin altında ezilerek ömür boyu kişiliğinde bir anormallik olacak ve hayatı zehir olacak. Evlense bile cinsellikten korkacak.

2- Ya da tam tersine "bunlar demek ki çok normal şeyler" diyerek cinselliğe gereğinden fazla meylederek erkek arkadaşlarını eve getirmeye başlayacak. (Annesi de "aferin benim kızıma büyümüş de erkek arkadaşı olmuş" diyerek bir de destek çıkacak.) Yani tam koparacak olayı.

Çok merak ediyorum.Bu kutlamaya katılanlar hediye olarak kadın ped i mi alacaklar ?(Günün anlam ve önemine cuk diye oturan tek hediye )..Allah akıl versin inş. kızla dalga geçmezler..

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Bu sabah arkadaşım anlattı bu olayı inanamamıştım.Yabancı bir ülkede olmuştur diye düşünmüştüm.Çok hayret edilecek bir durum.Edep denen birşey var kendini bilmezlikten başka birşry değil.Ayrıca yazık o kızcağıza.Bence o kadın bir zavallı...

~ RQS£ ~

Daimi Üye
Tepki
752
bende msn açınca haberler gelio bana ilk orda gördüm ne ayıp kötü bişi feministligin bu kadarını görmedim yani feministlige laf etmiorum ama onun altında böyle şeyler yapıolar ne diyim

bonita84

Yeni Üye
Tepki
8
ya arkadaşlar neden bu kadar tepki veriyoruz bence çok çağdaş bir yaklaşım bu onların doğal bulduğu bir şey demekki kızınında hoşuna gitmişki davet onaylanmş bide bu yönden düşünelim.

OP
Oruc

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379
yapma arkadaşım neresi çağdaşlık bunun, benim ve birçok hanımın fikri , bu hanımlara Alemlerin Rabbinin errahim(cc)sıfatını tecelli onlar üstünde tecelli ettirmesinin mükafatı olarak ikramıdır , bunu aleni bir şekilde ortaya sunmasının bir anlamı yok...

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Fikrimi söylüyor olmam çağdaş olmadığım anlamına gelmez de bazı şeyler kişiye özel kalmalı .Kendi içinde yaşamalı.Yineliyorum bence çok gereksiz ama her ay bir parti versin ve regl oluşunu kutlasın -alkis-alkisaferin ona bir ilki başarmış regl olmuş :cokkomik::cokkomik:zaten ne demişlerlE"Leyleğin ömrü lak lakla geçer<"

KheChi

Daimi Üye
Tepki
1.030
Benim Kizimda istese bende yapardim acikcasi,herkezin görüsü hayat tarzi farklidir.Bunda bu kadar büyük tepki verecek durum göremiyorum ben.O zaman oglanlarinda sünnetleri icinde eglence olmasin,o oglumsa digeride kizim

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
ben hiç anlamıyorum bence böyle bir parti gereksiz
bizim zamanımızda herkezden saklardık
açıkcası ben çok utanmıştım aylarca kimseye söylememiştim
ilginç geldi bana

yeşil

Daimi Üye
Tepki
903
okudum da şaşırdım biz hangi ülkedeyiz allah aşkına bu ne görgüzüzlük dicem allahım akıl fikir ihsan etsın o kzın okuldakı psikolojisini hiçmi göz onune almadı nedim burası a.b.d devleti normaldir

OP
Oruc

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379

Regl gayet doğal olan, hiç bir ayıp yanı bulunmayan ve utanılacak bir özelliği bulunmayan biyolojik bir olaydır. Yalnız utanılacak bir yanı yok diye adet/regl durumuna "kirli değil" dememiz veya ulu orta bahsetmemiz gerekmiyor herhalde? Ya da kutlamamız vs. Aynı şey erkeklerin sünnet olması için de geçerli.
yalnız şunu da düşünmeliyiz böyle bir şeyi alenen ortaya sermek ar damarımızın çatlamasına sebeptir...

damlanur

Aktif Üye
Tepki
176
evinizde neyi kutlarsanız kutlayın ama kutladıklarınız normal birşey olsaydı gazetelere haber olmaz dı partiye gelenler kusarsa şaşırmayın ne bu cehalet ben kendimden utandım bunun neresi kutlanır toplum olarak batıyoruz allah akıl fikir versin ne diyeyim

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
çok saçma ve rezalet diyorum neymiş erkeklerde sünnet oluyormuş yapmayın allah aşkına ufacık bebekte sünnet oluyo adammı oluyo yani büyümüşmü oluyo o denilen erkek çocuklarında rüyalanma derler ergenliğe ilk girince onda hiç kutlama yapılmışmı bununla kıyaslansın sünnetle değil hangi üklede yaşıyoruz ya avrupalaşcaz diye çağdaşlık diye diye çocuklarımızın geldiği hale bak ne alakası var bu rezaletlerin çağdaşlıkla her gün izliyoruz görüyoruz ufacık kızlar bebek aldırıyolar lise çağındaki çocukların neler yaptığını görüyoruz bumudur çağdaşlık böyle anneler olduğu sürece daha çokk görürüzde

munise

Daimi Üye
Tepki
365
Toplum olarak artık ne yapcağımızı şaşırdık,her şeyin bir adabı,usulü vardır medeni olucaz diyede bu kadar kepazelik yapılmamalı bende bir kız annesiyim kızım büyüyüp de ergenlik dönemimine girdiğinde yapılması gereken neyse onu yaparım.Ama böyle rezil bir durumda değil, gelenek ve göreneklerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz çok acı.......

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Bir kaç gündür bu konuyu takip ediyor ve yapılan yorumları tek tek okudum.Herkez görüşlerini düşüncelerini çok güzel ifade etmiş.Ancak ikiliği polimiğe girmeden ve birbirimizi rencide etmeden doğru geldiğini yada ters geldiğini çok güzel ifade etmişsiniz.Öncelikle bu medenice görüşlerinizi dile getirdiğinizden dolayı sizleri tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.Kim demiş biz bayanlar tartışmayı bilmiyoruz ve kavgacı yanımızın daha ağır bastığını söylerler ancak burada bunun bir ıspatıdır gayet güzel kendi aramızda konuyu tartışabilir ve düşüncelerimizi birbirimizle paylaşabileceğimizin en güzel göstergesidir.

Gelelim benim düşüncelerime;annem Anadolu'nun bağrından kopup gelmiş bir köylü kızı 5 kız yetiştirmiş ve bizlerin ne zaman hangi yaşta regl olduğunu bile öğrenmemiştir.Çünkü bizler ayıbın ve utanmanın ne olduğunu bilen bir toplumda büyüdük.Bize öğretilen bu şekilde hareket etmemizi zorunlu kılıyordu -ki bundan dolayıda hiç bir zaman şikayet etmedim,keşke demedim.
Hatta regl olduğumuzda dahil olmak üzere normal hayatımızda karnım ağrıyor yada belim ağrıyor(regl belirtileri) olarak anlaşılır diye şikayet bile edemezdik.Ancak artık günümüz şartlarında herkez konuşurken bile ''özel günümdeyim yada gayet rahatlıkla regl oldum ''diyebiliyoruz.Bu tabiki yozlaştık yada Avrupalaştık anlamına gelmiyor.

Ben dün gibi hatırlarım ilk regl olduğum günü benim haricim bir kaç samimi arkadaşım harici bilen olmadı.Sonuçta gençliğe adım attığımızın göstergesiydi.Erkeklerin nasıl rüyalanmasını beklediği gibi biz bayanlarında regl olması doğanın bir kanunu.Ancak bunu ilk gece ile yada sünnet ile birebir tutmak çok ama çok yanlış geliyor bana.Yanlış geldiği gibi bununla ilgili bir kutlama yapmakta bir o kadar yanlış geliyor.

Lütfen biribirimizin düşüncelerine saygı gösterelim.Yorumlarımızı yaparken saygı ve seviyemizi bozamadan cevaplar verelim.
Bunlar benim görüşlerimdir,kimse üzerine alıp alıntı yaparak cevap yazmasın,teşekkürler.:gulcicek:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar