Amerikanın kızılderili soykırımı...(İŞTE AMERİKAN VİCDANI)

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180

kızılderili soykırımı
kızılderililerin kökeni
kızılderililerin asya kökenli olduğuna ve muhtemelen moğol ırkına mensup bulunduklarını 11.000 yıl öncekibuzul çağında donan Bering Boğazından amerika kıtasına göç ettiklerine dair bi görüş birliği bulunmaktadır...

.ord. prf. dr. Reha Oğuz TÜRKKAN

kızılderililern türklerle akraba olduklarını belirtiyor.kızılderili dilinde 300-500 türkçe sözcük olduğunuda belirtiyor.

İŞTE AMERİKAN VİCDANI

Sadece Creekler,Seminoller ve Çerokiler den öldürülenlerin sayısı 2. dünya savaşında öldürülen Yahudilerin sayısından fazladır.

. Amerikan resmi makamları kızılderili kellesi başına 5 dolar ödemişlerdir...

. ilk biyolojik silah Amerikalılar tarafından kızılderililerin üzerinden uygulanmıştır.

. Kızılderililere atfedilen kafa derisi yüzme alışkanlığı bilakis amerikalılar tarafından kızılderililere uygulanmış bir işkencedir. A.B.D başkanlarından Andrew Jackson at nalı dirseği savaşı sırasında öldürülen kızılderililerin derilerinin yüzülmesinde bizzat nezaret etmiştir.

. Kızılderililere güya yardım olarak dağıtılan battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırılarak çok sayıda kızılderilinin kalleşçe öldürülmesi sağlanmıştır.

. Kızılderililerin açlıktan ölmesi için başlıca yiyecekleri olan bizonların toptan öldürülmesi de kızılderili soykırımı yöntemlerinden ilgi çekici bir örnektir.

. Kristof Colomb İspanya kralına eylül 1498 de gönderdiği bir mektubunda aynen şöyle diyordu.

- Buradan satılabildiği kadar çok köle gönderebiliriz.elli adamla bu halkın hepsini boyunduruk altına alabilir ve onlara her istediğimizi yaptırabiliriz.

. General Carleton askerlerine getirdikleri her kızılderili atı yada katırına 20 dolar her koyuna bir dola ödeyeceğini duyurur. 20 dolar aylık alan askerler gözleri dönmüş bir şekilde köylere saldırırlar ve öldürülen Navaholar ın kırmızı bir iple bağladıkları uzun siyah saçları kesilir.Zaman ilerledikçe kızılderililerin kafa derilerine ödül koyma alışkanlığı yaygınlaşır.Amerikanın gerçek sahipleri hastalık, açlık,sürgün,tecavüz,işkence dışında beyaz adamlardan yeni birşey öğrenirler. kafa derisi yüzme...

. İlk katlıamlardan birisi 1637 de Pequat kabilisinin ingiliz kolonici John Mason tarafından katledilmesidir.

. Şubat 1643 de güney Manhattan da askerler tarafından Algonquin kızılderililerine karşı gerçekleştirilen ve David De Viles tarafından aktarılan katliam şöyleydi..''askerler pek çok kızılderiliyi uykularında öldürdüler..Annelerinin göğüslerinden çekilip alınan bebekler ana - babalarının gözleri önünde kılıçla parçalanıyor ve bebeklerin parçaları ateşe atılıyordu. kundaktaki bebekler beşikleri içinde karçalanıyor..kafaları eziliyor..en taş yürekli adamın bile vicdanını sızlatacak bie şekilde öldürülüyorardı.Bazı bebekler nehre atıldı, onları kurtarmak için anne babaları da suya atladı..ama askerler ne çocukların ne anne babalarının sudan çıkmalarına izin vermediler..hepsi boğularak öldü..''

. 80 milyon kızılderiliden 70 milyonu ya öldürülmek veya köle olarak satılmak suretiyle Amerikadan silindi.Avrupalılar bir yanda amerikalı kızılderilileri köle olarak satmak üzere köle olarak avrupaya taşırken bir yandanda afrikalıları aynı amaçla amerikaya taşıyorlardı.

. Kristof Colomb un 1492 tarihinde keşfinden hemen sonra başlayan kızılderilileri imha etme, arazilerini ve doğal varlıklarını talan etme süreci 1886 yılında son kızılderili savaşçısı Apache şefi Geronimo nun teslim olmasıyla son buldu.

A.B.D kurucusu ve ilk başkanı George Washington:

'' bu vahşi hayvanların( kızılderililerden bahsediyor) tamamen imha edilmesi gerekmektedir.''

A.B.D nin bir başka başkanı Thedore Roosevelt de Washingtondan geri kalmıyordu:

''ben en yiyi yerli (kızılderili) ölü yerlidir demek istemiyorum. ama 10 da 9 u böyledir''

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
vahşet cok pis insanlar acıma duygusu olmayan insan bunlar yaaaaaa :sok

kanım dondu okurken vallahi yaa allah cezalarını versin bunların :protesto:

gülbiş ablam ellerine emegine saglık :eek:

harika bir paylasımdı :eek: :

dişikomando

Daimi Üye
Tepki
295
hepsini okuyamadım içim kaldırmadı
nedemişler 'karşındakini kendin gibi bilirsin'
onlar bu kadar vahşi olduğu için bizim soy kırım yaptığımıza(ki koca bir yalan) doğal olarak inanıyorlar:kizdim:

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
bi de bize soykıım yaptınız derler kökünü kurutmuşlar zavallı insanların...

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Söyleyecek söz bulamıyorum.

Paylaşım için sağol canım..

masal

Daimi Üye
Tepki
269
teşekkürler paylaşımın için
bugun insanlık dersi veren ülkeler dönüp tarihine bir baksınlar abd bir de bu katliamların filmini yaptı yıllarca

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
bu soykıırm degıl dımı:kizdim:
ama ermenılere guyaaa yapılan soykırım:kizdim:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar