Allah’a yaklaşmamıza göre Allah’ta bize yaklaşır Allah’a yaklaşmamıza göre Allah’

-sumeyye

Daimi Üye
Tepki
4.992
Allah’a yaklaşmamıza göre Allah’ta bize yaklaşır
3603- Ebû Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: Allah şöyle buyurur: “Ben kulumun bana olan tahminine göre ona muamele ediciyim o beni gündemde tuttuğu sürece kendisiyle beraberim Beni içinden anıp hatırlarsa ben de onu kendi kendime anıp hatırlarım Beni bir topluluk içersinde gündeme almışsa ben de onu onlardan daha hayırlı bir toplum arasında hatırlarım Bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir arşın yaklaşırım Bana, bir arşın yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım Bana yürüyerek gelirse ben de ona koşarak gelirim” (Buhârî, tevhid: 27; Müslim, Zikir: 17)
ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir
Bu hadisin tefsiri hakkında A’meş’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Kim bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir arşın yaklaşırım demek; Bağışlanmam ve rahmetimle demektir” Bazı ilim adamları buradaki yaklaşmayı bağışlama ve rahmetle tefsir etmekte ve şöyle demektedirler: “Kul, Allah’a itaatle ve emrettiği ibadetlerle yaklaşırsa Allah’ın bağışlaması ve rahmeti de o kimseye adeta koşar” demektir
Saîd b Cübeyr, Bakara 152 ayeti hakkında şöyle demiştir: Bana itaatle kim beni hatırlarsa bende o kimseyi bağışlamamla hatırlar ve karşılarım Abd b Humeyd, Hasan b Musa’dan, Amr b Haşim er Remlî vasıtasıyla İbn Lehia’dan, Atâ b Yesâr’dan ve Saîd bCübeyr’den bu hadisi aynı şekilde rivâyet etmiştir

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar