Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Akut Piyelonefrit

Konu, 'Nefroloji - Böbrek Hast.' kısmında Arina tarafından paylaşıldı.

 1. Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.484
  İdrar yolları enfeksiyonlarının çoğu alt idrar yollarını kısmi etkiler idrar kesesi ve idrar yolu bazen bakteri üreterek yukarı üst idrar yollarına veya böbreklere ilerler ve akut piyelonef rit (böbrek enfeksiyonu) meydana gelir.

  idrar yolları enfeksiyonu özellikle kadınlar arasında yaygındır. ABD'de doktora yılda 6 milyon başvuru bu hastalıkla ilgilidir. Kız öğrencilerin yüzde 1 ila 3'ünde idrar yolları enfeksiyonu vardır. Cinsi faaliyetin başlamasıyla kadınlarda enfeksiyon sıklığı artar.

  Bakterilerin çoğu idrar yollarına uretra kanalıyla girer. Normal durumlarda bu bakteriler vücuttan idrar yoluyla atılır. (Ayrıca idrarın bakteri üremesini önleyen özellikleri vardır). Gene de bazı faktörler bakterilerin direnip tam bir enfeksiyona dönüşecek kadar çoğalmasına neden olur. Cinsi ilişki hamilelik idrar yollarında tıkanma bazı bakterilerin tabiatı enfeksiyon oluşmasına yardım eder.

  BELİRTİLERİ:
  Böğürde (yan taraf) ağrı; Yüksek ateş; Titremeler; Kusma;İdrara çıkarken yanma; Artan sıklıkla idrara çıkma.

  Eğer doğru tedavi yapılırsa akut piyelonefrit nadiren kronik bir böbrek hastalığına dönüşür. Yaşlılarda veya zayıf bünyeli kimselerde ani ölüm nedeni olabilir. Ayrıca eğer enfeksiyon tamamen geçmezse tekrarlayabilir.

  TEDAVİ
  İlk tedavi yolu antibiyotiktir. Hastalığın sık sık tekrarlaması veya kronik böbrek iltihabı bulunması mesaneden geri akış gibi bir başka sorunla ilişkili olabilir. IVP denen bir böbrek radyografisi idrar kesesi röntgeni böbrek ultrason muayenesi veya başka teşhis testleri yapılabilir.

  Alıntıdır!
   
  bitter_im ve zeyn0M bunu beğendi.
 2. zeyn0M

  zeyn0M Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  315
 3. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.967
  Beğeniler:
  52.427
  Teşekkürler canım :eek: