Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Akut Bobrek Yetmezligi ve Tedavisi

Konu, 'Nefroloji - Böbrek Hast.' kısmında elma şekeri tarafından paylaşıldı.

 1. elma şekeri

  elma şekeri Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.700
  Beğeniler:
  1.278
  Böbrek Yetmezliği Nedir

  Böbrek yetmezliği, böbreklerin ****bolik atıkları atma, sıvı ve elektrolit dengesini yitirmesi olayıdır. Normalde glomerullerden bir dakikada 120 mi. kan süzülür (Glomerul Filtrasyon Hızı=GFH). Bu miktar dakika 50 mi. altına düşünceye kadar böbrek ****bolik atık*ları atabilir. Bu durumda günlük idrar miktarı ortalama 400 mi. dir. Ancak GFH dakikada 50 mi. altına inince böbrek yetmezliği gelişir. Böbrek yetmezliği akut ve kronik olarak iki gruba ayrılır. Akut böb*rek yetmezliği aniden gelişir, kısa sürer ve genellikle uygun tedavi ile düzelir. Fakat bazen, tedaviye karşın hastalık düzelmez ve üre*mi tablosu oluşur.

  Akut Böbrek Hastalığı Yetmezliği

  Akut böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının hızla bozulması so*nucu, azotemi ve oligürinin (24 saatte 400 ml.nin altında idrar) eşlik ettiği bir durum olarak tanımlanır.
  Akut böbrek yetmezliğinin nedenleri prerenal, intrarenal ve postre-nal olarak gruplanabilir.
  Preneral Yetmezlik: Glomerul perfüzyonu azaltan; kalp yetmezliği nedeniyle hipovolemi, kanama ya da yanıklar gibi böbrek dışı ne*denler, preeklemsi, septik düşük ve plasentanın erken ayrılması gi*bi jinekolojik nedenler sayılabilir.

  İntrarenal Yetmezlik: Glomerulonefrit, piyelonefrit gibi primer böb*rek hastalıkları, diyabet ve sistemik lupus eritematozus gibi siste-mik hastalıklar, nefrotoksik maddelerin absorpsiyonu ya da trans-füzyon reaksiyonu sonucu akut tubular nekroz vb. böbreğe ait bo*zukluklar neden olmaktadır.
  Postrenal Yetmezlik: Taş, tümör, prostat hipertrofisi gibi nedenler*le tubuluslardan meatusa kadar sistemin, herhangi bir yerinde tı*kanma sonucu, idrar akımının engellenmesiyle gelişir.

  Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Bulgular

  Akut böbrek yetmezliğinin klinik seyrinde oligürik ve diürez evresi görülür. Hastalığın belirti ve bulguları içinde bulunduğu evreye göre farklılık gösterir.
  Oligüri Evresi: 1-2 hafta ya da haftalar sürebilir. Bu evrede en önemli belirti, idrar miktarının azalmasıdır. İdrar miktarı 400 ml'nin altındadır. Bazen 100 ml'nin altına iner ya da hasta hiç idrar yapamaz (Anüri).

  Kanda potasyum sülfat, kreatinin, fosfor, kanda üre yükselir. Tubuluslarda reabsorbsiyon olmadığından sodyum, klor, kalsiyum ve karbondioksit azalır.
  Sıvı retansiyonu nedeniyle sakral, periorbital ya da periferal ödem, İdrarda proteinüri, hematüri, Bulantı-kusma ve halsizlik Hipertansiyon
  Konjestif kalp yetmezliği belirtileri (boyun venlerinin genişlemesi ve akciğerlerde railer), Anemi nedeniyle solgunluk
  Asidoz, ciltte üre tuzları, kaşıntı, görme bozukluğu, baş ağrısı, bu*lantı-kusma gibi, solunumun idrar kokması gibi üremi belirtileri gö*rülür.
  Diürez Evresi: Böbrek nefronlarındaki bozukluk düzeldiğinden id*rar miktarı artar. Günlük idrar miktarı günde 1-2 İt. ya da 3-4 İt.'ye kadar artar, kanda yükselen ****bolik atıklar ve elektrolitler norma*le döner. Hastalığın iyileşmesi 3-12 ay gibi uzun bir süre gerektirir.
   
  bitter_im bunu beğendi.
 2. Konu Sahibi
  Konu Sahibi
  elma şekeri

  elma şekeri Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.700
  Beğeniler:
  1.278
  Akut Böbrek Yetmezliği Tedavi ve Hemşirelik Bakımı

  Akut böbrek yetmezliği için tedavi, içinde bulunduğu evreye göre planlanır.
  Tedavide Amaç;
  Yetmezlik nedenini ortadan kaldırmak, Sıvı-elektrolit dengesini düzenlemek, ****bolik komplikasyonları ve enfeksiyonları önlemek, Böbrek fonksiyonları düzelinceye kadar hastayı hayatta tutmaktır.
  Aldığı çıkardığı sıvı dikkatle hesaplanır, çıkardığı idrardan fazla kesinlikle verilmez (volüm artışı nedeniyle akciğer ödemi gelişebi*lir).
  Hastaya verilecek sıvı miktarı; bir gün önce çıkardığı idrar miktarı + fizyolojik kayıp (500 mlt) = günlük verilecek sıvı miktarı. .İdrar miktarı arttıkça verilen sıvı miktarı da artırılır. . Proteinden kısıtlı ya da proteinsiz, tuz ve potasyumdan kısıtlı ve hastanın enerji gereksinimini sağlaması için bol karbonhidratlı be*sinler (şekerleme, şekerli sıvı, bal gibi) verilir.
  Hastaya potasyum içeren, patates, muz, portakal, kayısı, çikolata, mantar, fıstık, kabak, ıspanak, domates, havuç, kuru fasulya, üzüm
  verilmez.
  Kilo kontrolü yapılır. Kilo artışı fazla sıvı verildiğini gösterir.
  Ağızdan beslenemeyen hastalarda (özellikle bulantı ve kusması
  olanlarda) intravenöz yolla gerekli kalori, konsantre glikoz eriyikleri
  verilerek sağlanır.
  Elektrolit ve asit-baz dengesizliğini düzeltmek için;
  Geçici olarak hiperkalemi tedavisi için intravenöz glikoz ve insülin ya da kalsiyum glikonat,
  Serum potasyum düzeyini düşürmek ve asidozu düzeltmek için, intravenöz sodyum bikarbonat,
  Dikkat; Kan zayıflığı hiperkaleminin tehlikeli boyutlara ulaş*tığının göstergesi olabilir, derhal hekime bilgi verilmelidir.

  Akut böbrek yetmezliğinin oligüri evresinde sık görülen ve ölümcül olabilen komplikasyon hiperkalemidir.

  Yükselen fosfatı bağlamak için alüminyum hidroksit antiasit verilir. Hipokalsemi nedeniyle tetani geliştiğinde intravenöz kalsiyum gli*konat verilir.
  Gerektiğinde antibiyotik verilir. Antihipertansif ilaçlar düzenli verilir.
  Yüksek üre nedeniyle hasta enfeksiyonlara yatkın olduğundan ge*rekli önlemler alınır, el yıkamaya özen gösterilir.
  Not: Sepsis, akut böbrek yetmezliğinde başlıca ölüm nedenidir.
  Varsa, kalıcı idrar kateterinin sık sık bakımı yapılır.
  Diürez başlamazsa, kanda üre ve potasyum miktarı çok artmışsa
  ve hastada asidoz bulguları varsa, hasta diyalize alınır.
   
 3. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.967
  Beğeniler:
  52.427
  Teşekkürler canım :eek: