4. Haftanın Konuğu »» Elda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
foruma ilk girdiğinde önyargılı yaklaştığın birileri oldu mu?_hayır

en son söylediğin pembe/beyaz yalanın var mı?paylaşmak istermisin?_yalan söylemem varsada hatırlamıyorum

Ramazanda oruç tutar mısın? namaz kılar mısın, tesettürlü müsün? tutarım bazen kılarım bazen bırakırım tesettürlü degilim

yaptıklarımız (iyi yada kötü) bir gün önümüze çıkar mı?_mutlaka

sevgi ve güzel söz her kapıyı açar mı?_devlet kapılarını açmaz

her insanla paylaşılacak ortak bir nokta bulunabilir mi?hayır

duygusal bir insanmisin ? pek degilimdir

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
NE zaman barışacaz _zamana bırakmak lazım bilemem

kalemimi kırdınmı_hayır

ben küsemem ya sen_hayır

özelden yazışalımmı_olabilir

neden kırıldın_tekrar döndügünde resim yükleyememiştin bende profiline yazdım yardım edebilirim diye ama insan yerine koymadın bi cevap bile yazmadın

ben daha çok kırılmış olabilirmiyim sence_olabilir agzımdan bi laf duydunmu sana karşı

ev işini el işini severmisin_her ikiside

elma şekeri

Daimi Üye
Tepki
1.278
Kazasker nedir?

Ölcek cesitleri nelerdir?

Dünyamiz nasil olusmustur?

Boylam nedir?

TÜrkiye'nin özel konumunu açıklarmısın?

879+1148= kaç eder?

Karadeniz bögesindeki tarımı anlatırmısın?

Dış ticaret açığı nedir?

Fotosentez nedir?

Tanim ne demektir?

Ovalar kaca ayrilir?

Hangi durumlarda ara secime gidilir?

Meclisin gorev ve yetkileri nelerdir?

Enlem nedir?

Ölcek cesitleri nelerdir?

Istanbul'un onemi nedir?

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ NE DEMEK AÇIKLARMISIN?

SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI NE DEMEK?

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT NE DEMEK?

elma şekeri

Daimi Üye
Tepki
1.278
Huzur senin için ne anlam ifade ediyo?

Evdeki huzuru sağlamak için neler yaparsın?

İneğin midesi kaç bölümdür?

Kimlere zekat verilmez?

İlkokul öğretmeninin adı ne?

İlkokul numaran kaç?

Çevre kirliliği canlıları nasıl etkiler?

Matametik dersini severmiydin?

Pi sayısı ne demek?

245 in karekökü kaçtır?

7845 bölü 147 = sonuç kaçtır?

Seni çok seviyorum bunuda bil:D

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
Kazasker nedir?_Osmanlı Devleti'nde şeri ve örfi davalara bakan askeri hakim.

Ölcek cesitleri nelerdir_kendi bilmediklerini banamı soruyorsun..:D

Dünyamiz nasil olusmustur?_gaz ve toz bulutuymuş zamanında sonra yavaş yavaş sogumaya ve katılaşmaya başlamış çıkur yerlere su dolmuş deniz olmuş yüksek yerlerde dag ve tepeler olmuş

Boylam nedir?_Bir noktanın başlangıç meridyenine uzaklığının merkezdeki açı cinsinden değerine boylam denir.

TÜrkiye'nin özel konumunu açıklarmısın?_Türkiye Kuzey Yarım Küre’de, eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştıkları stratejik bir bölgede yer alır. Buna bağlı olarak matematiksel ve özel konumu ülkenin sosyal, politik ve ekonomik durumu üzerinde etkili olmaktadır.
Türkiye’nin Matematiksel Konumu
Türkiye 36° - 42° Kuzey enlemleri, 26°-45° Doğu boylamları arasında yer alır. Buna bağlı olarak;
Türkiye dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ılıman kuşakta yer alır
Güneş ışınları yıl içinde düz zeminlere dik gelmez. Bu nedenle yatay düzleme dik duran cisimlerin gölge boyları sıfır olmaz.
Ülkenin doğusu ile batısı arasında 76 dakikalık zaman farkı vardır.
Türkiye’nin Özel Konumu
Türkiye’nin eski dünya karaları olan Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunur. Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada özelliği taşır. Ortalama yüksekliği fazla olup (1130 m), yükseklik batıdan doğuya doğru artar. Yakın jeolojik zamanda oluştuğundan kırıklı arazisi fazladır. Bu nedenle tektonik depremler sık görülür. Maden çeşitleri fazladır. Ortadoğu ve Asya petrollerine yakınlığı, boğazlara sahip olması jeopolitik önemini artırır.
Türkiye’yi Çevreleyen Denizler
Karadeniz
Sularının Özellikleri
Karadeniz, bol su taşıyan akarsularla beslendiğinden ve bol yağışlı bir bölgede bulunduğundan su seviyesi yüksektir.
Bulunduğu enlem nedeniyle suların sıcaklığı Akdeniz sularına göre daha düşüktür
Derinlerde kükürtlü hidrojen gazının bulunması, 200 m’nin altındaki derinliklerde deniz canlılarının yaşamını engeller.
Tuzluluk oranı, %o 18’dir.
Akıntılar
Karadeniz’in su seviyesinin yüksek ve tuzluluk oranının düşük olması nedeniyle Karadeniz’den Marmara Denizi’ne doğru bir üst akıntı bulunmaktadır. Marmara Denizi’nden de Karadeniz’e doğru alt akıntı bulunur.
Kıyı Tipi
Karadeniz’in Anadolu kıyıları, dağlar kıyıya paralel uzandığından genellikle dik ve yüksek kıyılar şeklindedir. Boyuna kıyı tipi özelliğindedir. Bu nedenle, Anadolu kıyılarının gerçek uzunluğu ile kuş uçuşu uzunluğu arasındaki fark azdır.
Marmara Denizi
Sularının Özellikleri
Marmara Denizi sularının özelliği bakımından, Akdeniz ile Karadeniz arasında bir geçiş özelliği gösterir. Karadeniz’den olan üst akıntı nedeniyle yüzeyde %o 23 tuzluluk oranı, Akdeniz’den olan alt akıntının etkisiyle derinlerde %o 36 civarındadır.
Akıntılar
Akdeniz’in tuzlu suları alt akıntı ile Karadeniz’in az tuzlu suları ise üst akıntı ile Marmara Denizi sularına karışır.
Kıyı Tipi
Marmara Denizi kıyılarında birden fazla kıyı tipi görülmektedir. Örneğin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı kıyılarında ria kıyı tipi, İzmit-Yalova arasında enine kıyı tipi, kuzey kıyılarında limanlı kıyı tipi görülür.
Ege Denizi
Sularının Özellikleri
Sularının özellikleri bakımından Akdeniz’e benzerlik gösterir. Tuzluluk oranı, Ege Denizi’nin kuzeyinde yaklaşık %o33, güneyinde ise yaklaşık %o 37 dir.
Akıntılar
Akdeniz’in tuzlu suları alt akıntı ile Ege Denizi sularına karışmaktadır. Karadeniz’den ise Ege Denizi’ne doğru üst akıntı bulunmaktadır.
Kıyı Tipi
Ege Denizi’nin Edremit – Kuşadası arası, dağlar kıyıya dik uzandığından enine kıyı tipindedir. Güneybatı Anadolu kıyıları ise (Bodrum, Marmaris, Datça) ria tipi kıyılardır.

Akdeniz
Sularının Özellikleri
Akdeniz sularının sıcaklığı diğer denizlerimizden daha yüksektir.
Bulunduğu enlem nedeniyle sıcaklık ve buharlaşma fazladır. Buna bağlı olarak, tuzluluk oranı %o 36 ilse %o 39 arasında değişir.
Akıntılar
Akdeniz’in çok tuzlu yoğun suları dip akıntı ile Marmara Denizi’ne ulaşır.
Kıyı Tipi
Akdeniz’in Anadolu Kıyıları genlikle boyuna kıyı özelliğindedir. Finike – Kaş arasında Dalmaçya kıyı tipi görülür.
Türkiye’nin Sınırları ve Komşuları
Türkiye’nin kara ve deniz sınırlarının toplam uzunluğu yaklaşık 11.000 km’dir. Burada Türkiye’nin kara sınırları ve komşuları incelenecektir.
Sınırları
Türkiye’nin kara sınırları yaklaşık 2753 km’dir. Irak ve İran sınırları doğal sınır özelliği taşımaktadır. Diğer sınırlarımız yer yer bazı engellerden geçseler bile büyük çoğunluğu politik sınır özelliğindedir. En uzun sınırımız 877 km’lik Suriye, en kısa sınırımız 18 km’lik Nahçıvan sınırıdır.
Komşuları
Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü özelliğindeki Türkiye, Asya’da Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Avrupa’da Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusudur.
Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri
Türkiye’nin bölgelerini incelerken öncelikle bazı kavramların bilinmesi gerekir. Bunlar coğrafi bölge, coğrafi bölüm ve yöredir.
Coğrafi Bölge : Taşıdığı belirli Coğrafi özellikleri ile çevresinden ayrılan, kendi içinde benzerlik gösteren en geniş coğrafi birimdir. Coğrafi bölgelerin sınırları belirlenirken doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler temel alınır.
Coğrafi Bölüm : Bir coğrafi bölge içinde doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler bakımından farklılık gösteren küçük birimlerdir.
Yöre : Bölüm içerisinde farklı özelliklere sahip, bölümden daha küçük birimlerdir. Iğdır Yöresi, Göller Yöresi, Menteşe Yöresi gibi.

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
879+1148= kaç eder?_2027

Karadeniz bögesindeki tarımı anlatırmısın?_

Her mevsim yağış görülmesi, yaz kuraklığı isteyen ( buğday, arpa, yulaf, çavdar, mercimek, pamuk) ürünlerin yetişmesini önlemiştir. Kıyı kesimde tahılın yerini mısır almıştır.

Kış mevsiminde Doğu Karadeniz'de kış ılıklığı fındık, çay, turunçgil, zeytin gibi ürünlerin yetişmesini kolaylaştırmıştır. İç bölgelerde yağış azlığı orman örtüsünün azlığına, tahıl ve şekerpancarı gibi ürünlerin öne çıkmasına yol açar. Bölgede çalışan nüfusun %70'i geçimini tarımdan sağlamaktadır. En verimli tarım arazileri kuzeye bakan yamaçlarda görülür.

Bölgede yetişen başlıca tarım ürünleri şunlardır: Fındık : Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. Türkiye toplam üretiminin % 85'i bölgeden karşılanır. Çay : Giresun'dan Gürcistan'a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. Rize çevresinde yoğunlaşır. Türkiye toplam çay üretiminin %100'ü bu bölgeden karşılanır. Tabii ekim alanı en dar olan ürünlerimizdendir. Tütün : Daha çok Orta Karadeniz Bölümü'nde (Samsun, Amasya ve Tokat çevresi) yetiştirilir. Ayrıca Batı Karadeniz'de Düzce dolaylarında da üretimi yapılır. Türkiye toplam tütün üretiminin %13'ü bölgeden karşılanır. Mısır : Bütün kıyı boyunca yetiştirilir.

Elma : Bölgede Amasya başta olmak üzere Kastamonu ve Tokat çevresinde yetiştirilir. Şekerpancarı: Amasya, Tokat, Kastamonu çevresinde tarımı yapılmaktadır. Keten-kenevir: Kastamonu başta olmak üzere Sinop, Zonguldak çevresinde tarımı gelişmiştir. Soya Fasulyesi: Ordu- Giresun çevresinde tarımı yapılmaktadır. Zeytin: Soğuktan korunmuş Çoruh vadi oluğunda ( Artvin -Yusufeli) tarımı yapılır. Turunçgiller: Kış ılıklığı sebebiyle Rize çevresinde tarımı yapılır. Kivi: Son yıllarda Rize ve Trabzon çevresinde tarımı yapılmaya başlamıştır.

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
Dış ticaret açığı nedir?

79 yılda (1923-2002) verilen toplam açık kadar açığın 1.5 katı kadar fazlasını son 4 yılda (2002-2006) verdiğimiz açık.
#674082 (paleface, 28.09.2006 15:26)
bi dakka... #674082 w tavsiye !?

son yıllarda durdurulamaz bir şekilde artış gösteren açıktır.

ihracatı arttırmak için, para basmaktan vazgeçen, yabancı yatırımı çekmek için vergileri düşüren bir devlet, hiçbir şekilde dış ticaret açığının muazzam ölçülerde artmasına mani olamayacaktır. olamamaktadır da.

açık bu hızla büyüdüğü sürece, büyümede ve enflasyonda iyi rakamlar elde edilmesi hiçbir fayda sağlamayacaktır. kaldı ki, enflasyon oranının düşük çıkması yine para basmamakla ilgilidir.
#1112593 (InsomniaC, 06.01.2007 00:31)
bi dakka... #1112593 w tavsiye !?

Türkiye nin belası.
#1113170 (erme1984, 06.01.2007 02:24 ~ 23:21)
bi dakka... #1113170 w tavsiye !?

2006 yılında ihracatın 85.1, ithalatın da 137 milyar dolar olmasıyla 51.9 milyar dolar olarak gerçekleşen açıktır.

en büyük kaynağı enerji ithalatı olmakla birlikte, biz vatandaşlar olarak ucuz çin mallarını, mavi yerine levis'ı, tamek yerine cappy'yi, türk lokantaları yerine mc donalds'ı tercih etmeyi bıraktığımızda gayet makul seviyelere düşecek olan açıktır.
#1240134 (peyderpey, 01.02.2007 00:00)
bi dakka... #1240134 w tavsiye !?

Bulduğu her açığı eleştiren bir milletin muhabbet salatasına kattığı en önemli açık türü.#1240160 (asaldayi, 01.02.2007 00:04)
bi dakka... #1240160 w tavsiye !?

çorap değiştirir gibi cep telefonu değiştiren gösteriş meraklısı yurdumuz gençlerinin katkıda(!) bulunduğu kavram. bu gençlerin bir de milliyetçileri vardır ki evlere şenliktir..
#1821435 (perloneth, 25.06.2007 22:02)
bi dakka... #1821435 w tavsiye !?

dışarısı ile yapılan alışverişte, alışın verişten fazla olma hali.

tersi durum için (bkz: dış ticaret fazlası)
#1821486 (perloneth, 25.06.2007 22:11)
bi dakka... #1821486 w tavsiye !?

alınan ürünlerin tutarı ile satılan ürünlerin tutarı arasındaki açıktır..
#1953162 (celebi, 17.07.2007 15:47 ~ 15:49)
bi dakka... #1953162 w tavsiye !?

ileride ihracat yapılarak kapatılacak açıktır. zira şimdinin ithalatı, ilerinin ihracatıdır. şimdinin ihracatı, ilerinin ithalatıdır. *
#2239229 (neodervish, 01.09.2007 00:32)
bi dakka... #2239229 w tavsiye !?

kısa süre sonra dış ticaret açığı demek anlam bozukluğuna yol açacaktır çünkü dış ticaret açık kavramını da içinde taşıyor olacaktır. dış ticaret açığı deyince nüans farkı demiş gibi olacağız yani.
#2239272 (mitheithel, 01.09.2007 00:37)
bi dakka... #2239272 w tavsiye !?

prensip olarak, ülkelerin üretim için kendilerinde bulunmayan hammaddelerin alımı için ithalat yapmasından dolayı az bir açık verebileceği öngörülür. bu yüzden her ülkenin az bir miktar dış ticaret açığına sahip olması doğaldır. fakat bunun hammadde alımı şeklinde olması ileride bu alımları ihracata çevirmek için önemli bir şarttır.

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
Fotosentez nedir?_Yeşil bitkilerin ışıkta basit birleşiklerinden karmaşık yapılıorganik moleküller yapması.

Tanim ne demektir?_tanıtmak demektir

Ovalar kaca ayrilir?_Dörde ayrılır: Yeşil ova, kurak ova, ağaçlık ova ve güllük gülüstanlık ova...:D:D:D

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
Hangi durumlarda ara secime gidilir?_Meclis baskanlarinin iflasi durumunda ara secime gidilir.

Meclisin gorev ve yetkileri nelerdir?_1. Kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak.

2. Bakanlar Kurulu ve bakanları denetlemek.

3. Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek.

4. Bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek.

5. Para basılmasına karar vermek.

6. Savaş ilânına karar vermek.

7. Milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak.

8. Anayasanın 14’üncü maddesindeki fiillerden dolayı hüküm giyenler hariç olmak üzere, genel ve özel af ilânına karar vermek.

9. Mahkemelerce verilip kesinleşen ölüm cezalarının yerine getirilmesine karar vermek.

10. Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek.

Enlem nedir?_Bir canlinin boyunu posunu olcmeye yarayan sey.:D:D:D

Ölcek cesitleri nelerdir?_ 1. Terazi tarti olcek
2. Fakir olcek
3. Zengin olcek

Istanbul'un onemi nedir?Istanbul onemli bir sehirdir. Topragi altindandir. Koyden goc
edenler Istanbula is,as bulmak icin giderler. Ve zengin olup koylerine geri donerler. Bagzilari ev parasi icin bagzilari ise baslik parasi icin...Ama bunlar hepsi eskidendi. Simdi bir tek ev parasi ve cocuklarin okuma parasi icin geliyorlar. Simdiki zamanda baslik parasi yoktur,kacan kacana,seven sevene.
Koyden Istanbula gelen hemseriler coktur. Ayricana Istanbulda cok cok urun yetisir. Bunlarin bazilari domates,salatalik,lahmacun, ve kivircik maruldur. Istanbul ayrica Asya ile Avrupa arasinda bir yol gecen hani koprusu gibidir. Her bir kimse bu kopruden gecer. Istanbul
onemli olmasaydi nufusu onbes milyon olur muydu hic?..:D:D:D

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ NE DEMEK AÇIKLARMISIN?_Açıkça meydana çıkmış, hemen herkesin bildiği gerçeği inkâr etmek, gizlemeye çalışmak, yalan dolanla değiştirmeye yeltenmek mümkün değildir. Buna güç yetirecek insan yoktur.

SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI NE DEMEK?_sakla samaniki acıkınca yersin..:D:D:D

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT NE DEMEK?_çünkü yorgandan dışarı çıkarırsan sivrisinek ısırır..:D

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
Huzur senin için ne anlam ifade ediyo?_huzur olmazsa hayattan zevk almazsın

Evdeki huzuru sağlamak için neler yaparsın?_gerekirse susarım

İneğin midesi kaç bölümdür?_2 oda bir salonmuş...:D

Kimlere zekat verilmez?_sinir olduklarına

İlkokul öğretmeninin adı ne?_niye yıllar sonra arayıp bulacanda benimi soracan

İlkokul numaran kaç?_357

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
Çevre kirliliği canlıları nasıl etkiler?_etkilemez çünkü ölürler..:D

Matametik dersini severmiydin?_çoookkkkkkkk

Pi sayısı ne demek?_3. 14 olarak geçer ama hala tam olarak bulmaya çalışıyorlar aslında ben buldumda söylemiyorum kimseye...:D

245 in karekökü kaçtır? _15. küsürdür kafan hesapladım

7845 bölü 147 = sonuç kaçtır?_51.346

Seni çok seviyorum bunuda bil_hadi canım sorulardan belli bilmediklerini benden ögreniyorsun resmen beni kullanıyorsun hazıra konuyorsun...:D:D:D

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379
beni seviyormusun ??
doğum günümde bana ne hediye alacaksın??
neden bana hergün mesaj yazmıyorsun??
msnin şu sıralar neden açık değil??
beni seviyormusun??
sevgililer gününde kocişine ne hediye alacaksın??
parfümünün markası ne??
mehtap napıyor??
özledim onu selam söyle...

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
beni seviyormusun ??_evet canım seviyorum

doğum günümde bana ne hediye alacaksın??_ne istiyorsun hemen layım haftayada benim dogum günüm sen bana ne alacaksın...:D

neden bana hergün mesaj yazmıyorsun??_hergün yazarsam benden sıkılırsın

msnin şu sıralar neden açık değil??_açık aslında sitedeysen msn mutlaka açıkdır çevirim dışı görünüyorum sadece

beni seviyormusun??_seviyorum dedimya

sevgililer gününde kocişine ne hediye alacaksın??_inanmamki sevgililer gününe almamda

parfümünün markası ne??_eden

mehtap napıyor??_çalışıyor garibim

özledim onu selam söyle...bende özlüyorum mehtabı söylerim canım a. s.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar