23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

ada06

Yeni Üye
Tepki
12
23 Nisan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Türkiye Cumhuriyeti'nde 23 Nisan 1921'de resmî bayram olarak kabul edilmesinden bu yana, değişik adlarla da olsa resmî törenlerle kutlanmıştır.23 Nisan'ın Çocuk Bayramı olarak kutlanışı 23 Nisan 1927'de Atatürk'ün himayesinde başlamıştır.1933 23 Nisan'ında Atatürk yeni bir gelenek başlattı. O sabah çocukları makamında kabul etti ve onlarla sohbet etti.1933'te artık Çocuk Bayramı devlete de mal olmuştu. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı.Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus*ların çocukları da katılmaya başlamıştır.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek ulusal bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl düzenlenmektedir.
Hepimizin ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
Bir çocuk şiiriye Çoucuklara neşeli şenlikli bayramlar dilerim...
ÇOCUKÇA BİR HAYAL İŞTE
Yaşıtlarım var biliyorum koşup eğlenen
Doyasıya özgürlük içinde gününü gün eden
yaşıtlarım var biliyorum gelecek kaygısı nedir bilmeyen
Yarını için kara kara düşünmeden geleceği bekleyen
Yaşıtlarım var görüyorum dayak nedir bilmeden büyüyen
sevgiyle bakılan büyütülen...

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
23nisan.gif