Eşiniz doğacak bebeğinize kendi ismini vermek isterse onu kırarmıydınız?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Allah izin verirse bu ayın 11'inde bebeğimizin cinsiyeti belli olacak.
Şöyle nette isim araması yaparken,kız isimleri,erkek isimleri derken..Eşim oğlumuz olıursa ismi Mehmet Efe olsun dedi.
Şöyle düşündüğümde eşimin adı Mehmet,kız kardeşimin oğlunun ismide Harun Efe!!Bende dedim ki Efe birtane var olmaz dedim.
O da benim ismimi vermemek için bahanelere başladın dedi:gitme:bende hayır ama eğer gerçekten ismini vermek istiyorsan iki ismi olsun Mehmet onun yanınada illaki bir isim yakışıtırırız dedim.
Peki sizin eşleriniz size böyle bir teklifte bulunsa,sizin tepkiniz ne olurdu.
Eşimin ismini taşımasını isterim ama ne bileyim ileriye dönük isim karmaşası yaşanırmı?

böcegimm

Daimi Üye
Tepki
284
ben olsam eşimin ismini koyardım mesela,ismi samet pek hoşuma giden bi isim değil belki isterim ki daha güzel bişi olsun,ama o istiyosa kırmam yanına bi isim daha eklerim..ya eşin dese ki babamın ismini koyalım:gul: ayy şakası bile kötü ya..ama kendi isminin yanındaki ikinci ismi de sana bırakmalı bence haksızlık olmasın

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
benim fikrim sanki isim kıtlığı varmış gibi babaların kendi ismlerini çocklarına koymaları

bence isimleri koyulacaksa bunu kendilerinin değilde başka birinin incelik yapması sebebiyle koyulması daha güzel olur

helede bu konuda alnganlık yapmalarını hiç anlamıyorum ,
anlamı güzel düzgün okadr çok isim varki böyle birşeyin sorun olmasına hiç gerek yok

şahmaran yazdıklarımı okudumda biraz sert yazmışım gibi geldi bana allahtan eşin okumuyor:)

sanırm bundan bikaç yıl önceydi bir arkadaşımında eşi kendi ismini çocuğuna vermiştiki eşi hiçte sevilen birisi değildi onun etkisindemi kaldım nee

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
ben olsam eşimin ismini koyardım mesela,ismi samet pek hoşuma giden bi isim değil belki isterim ki daha güzel bişi olsun,ama o istiyosa kırmam yanına bi isim daha eklerim..ya eşin dese ki babamın ismini koyalım:gul: ayy şakası bile kötü ya..ama kendi isminin yanındaki ikinci ismi de sana bırakmalı bence haksızlık olmasın

Eşim annesinin isminide koyarsam ona çok büyük jest olacağından bahsetti.Ama ben kayınvalidemi hiç sevmiyorumki,olduki kızım oldu annesinin ismini taşımasını istemem açıkcası.
Ne eşimin annesinin ismi,nede onun ismini koymayı düşünmüyorum.
Eğer konu yeniden açılırsa bu sefer tavrım çok net olucak:sigara:

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
benim fikrim sanki isim kıtlığı varmış gibi babaların kendi ismlerini çocklarına koymaları

bence isimleri koyulacaksa bunu kendilerinin değilde başka birinin incelik yapması sebebiyle koyulması daha güzel olur

helede bu konuda alnganlık yapmalarını hiç anlamıyorum ,
anlamı güzel düzgün okadr çok isim varki böyle birşeyin sorun olmasına hiç gerek yok

şahmaran yazdıklarımı okudumda biraz sert yazmışım gibi geldi bana allahtan eşin okumuyor:)

sanırm bundan bikaç yıl önceydi bir arkadaşımında eşi kendi ismini çocuğuna vermiştiki eşi hiçte sevilen birisi değildi onun etkisindemi kaldım nee

Evet anlamları o kadar güzel isim varki,bende dün bunu anlatymaya çalıştım ama söylediğin gibi alınganlık yaptı bana,birde tavır aldı Hülyam:gitme:
Anlamıyorum bu erkekleri,ismini taşıması yada böyle isimler verilmesi onlar için ne kadr önemliymiş meğer:gitme:
Yok Hülyam eşim burada yazdıklarımın hiç birini bilmiyor,zaten bilse ne olur sonunu hiç düşünmek bile istemiyorum inan:gul:

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Eger kı oyle bırsey olursa oglunda demek bu bı gelenek der ve kendı ogluna kendı adını verır.Derken ılerıde soy agacınız Mehmet Efe'den gecılmez.Ben hamıleyken de bana senın ılk adını koyalım kız olursa demısdı ama ben kabul etmemısdım.Ama bocegın soyledıgı gıbı yaba babamın ısmını koyalım deseydı:gul:

Turk fılmı gıbı Şaban oğlu Şaban:sigara:

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
canım bende çocuklarımın ismini eşimin ismi olmasını istemezdim aman allah korusun birtane turan uğraşırken ikinci bir turan mı allah korusun

hülyamın da dediği gibi okadar güzel isimler varken niye kendi isimlerini koymak isterler anlamıyorum böyle bir sözde nasıl olduysda ben galip geldim eşim kendi adımı koyalım dediğinde bende büyük kızımın adı merve oğlumuzda olduğuna göre safa koymak daha uygun olur diye düşünüyorum demiştim her nasıl olduysa itiraz etmmemişti bizimki
hem benim içime öyle doğuyorki inşallah senin kızın olucak şahım bilmiyorum içimden gelen his bu bitanem:eek::eek:

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
kırılacak bi durum yok bence...insan,oğluna neden kendi ismini verir ki???:dusun:şahsen ben koymazdım...eşimin ismi dedesi ve bütün kuzenleriyle aynı,saçmalık:kizdim:ha şuda bi gerçek,kendi ismimi de vermek istemem kızım olsa:eek:
Sanırım kendi egolarını tatmin etme çabasına girişmek için böyle bir şey yapmak istiyorlar.
Tamam eşimi çok seviyorum ama onu seviyorum diyerekde doğacak olan bebeğiminde ileriki zamanlarda bu isim karmaşasını yaşasın istemiyorum.
eşini vazgeçirmenin yolunu biliyorum aslında:Derkek olursa senin,kız olursa benim adımı koyalım de:D:D
-alkis Vay fena fikir değil aslında:D

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
canim benim ben olsam koyardim.eyer esim istiyosa hayal ediyosa kirmazdim ilk oglunun ismini kim koydu?birde sahim sen ne isinde calisiyosun benim anlaya bileceyim gibi anlat lutfen
Berke Umut'un ismini koymamız şöyle oldu kuseyenim.
Yine net başında isim arıyoruz ve beğendiğimiz isimleri bir kağıda yazdıktan sonra isim bakmayı bıraktık ve çok yorulduk çünkü bir türlü karar veremiyorduk.
Sonra eşim bana baktı,ben eşime baktım ve bir an sustuk kaldık,ve aynı anda ağzımızdan Berke olsun ismi dedik.Sonrasında da Umut ismini ekledik.
Yani bir anlık oldu canım.
Ben Emlak Müşavirliği yapıyorum kuseyenim.Yani bölgemizdeki daire,arsa,villa,arazi,gayrimenkul adına herşey...pazarlama,satış,kiralama,yatırım hizmetleri sunuyoruz.

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Eger kı oyle bırsey olursa oglunda demek bu bı gelenek der ve kendı ogluna kendı adını verır.Derken ılerıde soy agacınız Mehmet Efe'den gecılmez.Ben hamıleyken de bana senın ılk adını koyalım kız olursa demısdı ama ben kabul etmemısdım.Ama bocegın soyledıgı gıbı yaba babamın ısmını koyalım deseydı:gul:

Turk fılmı gıbı Şaban oğlu Şaban:sigara:
Olayın bu tarafından hiç bakmamıştım inan kedim:dusun:
Aslına bakarsanız ben böyle daha değişik isimler koyma taraftarıydım ama ne bileyim dün eşim beni baya şaşırttı bu konuşmaları ve tavırlarıyla.
Bu arada eşimin babasının adını koyma konusuna gelince,tavrım net ve kesin,asla olmazzzzzzzz:eek:

canım bende çocuklarımın ismini eşimin ismi olmasını istemezdim aman allah korusun birtane turan uğraşırken ikinci bir turan mı allah korusun

hülyamın da dediği gibi okadar güzel isimler varken niye kendi isimlerini koymak isterler anlamıyorum böyle bir sözde nasıl olduysda ben galip geldim eşim kendi adımı koyalım dediğinde bende büyük kızımın adı merve oğlumuzda olduğuna göre safa koymak daha uygun olur diye düşünüyorum demiştim her nasıl olduysa itiraz etmmemişti bizimki
hem benim içime öyle doğuyorki inşallah senin kızın olucak şahım bilmiyorum içimden gelen his bu bitanem:eek::eek:
Rabbim hayırlısını versin sılam.Ama ne erkek nede kız sağlıcakla gelsin mleğim başka temennim yok.Şu isim kargaşasınıda bir atlatsam çünkü eşime ne Evet diyebildim,nede Hayır!!
Mehmet Efe olmasa bile illa isminin başında Mehmet olacakmış!!Öyle dedi bana-hmm

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
ben vermek istemezdim isim kıtlığı mı var derdim kızım olsa kendi adımı da vermezdim bence aileden ve yakın akralarla aynı olmamalı verilen isim illa kırırlırsa da kendi sorunu ciddi sorun yapardım yani

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Olayın bu tarafından hiç bakmamıştım inan kedim:dusun:
Aslına bakarsanız ben böyle daha değişik isimler koyma taraftarıydım ama ne bileyim dün eşim beni baya şaşırttı bu konuşmaları ve tavırlarıyla.
Bu arada eşimin babasının adını koyma konusuna gelince,tavrım net ve kesin,asla olmazzzzzzzz:eek:

Nur ıcınde yatsınlar dedım abısı vardı oradan bılıyorum.Onun torunlarının adı ve torunların cocukların adı hepsınde de aynı.Dusun kı bayramda bı toplanıyolar Mustafaaa dıye seslenen oldumu bı suru ses efendımm dıyo:gul:

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
ben de karşıyım aslında böyle bir şeye..ama eşim babaannesini çok severmiş o ölünce yemin etmiş kızım olursa ismini seher koyucam die...ve ben bu ismi hiç sevmem..ama eğer karnımdaki kızsa yanına başka bir isim eklemek kaydıyla seher koyucam çünkü allah a söz vermiş..seher ismini kullanmayız ama en azından eşimin gönlü olur...

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Kayınvalidem sena demişti kızıma,anne koyalım dediysekte yok olmaz göbek adı olsun diye tutturdu çünki eşimle benim aklımda Ceren vardı ve o biliyodu Ceren istediğimizi

sonradan çok pişman oldum keşke ceren sena koysaydık diye,ama o sağolsun o kadar ince düşünceli bi kadın ki kızım göbek adı senaya diyo-hmm

Eşimin adını koymaya gelince eşime benzicekse-hmm iki isim olarak koyabiliriz her ne kadar iki isim kullanmayı sevmesemde,:dusun:

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
2.çocuğumuza hamile iken eşime ben teklif ettim senin ismini vereyim diye
eşim kabul etmedi erdem olsun dedi eeeeee
iyi ya dedim yanınada seninkini ekleyelim dedim gene olmaz dedi
ne acayip adam ya
bende torunuma veririm eşimin ismini şaka tabi gelin işine karışılmaz :)

k.valide bana ilk çocuğumda kız olursa benim ismimi ver dedi
yok dedim sülale ayşalerle dolu olmaz dedim erdi yunus oldu
erdiyi babası yunusu ben koydum
erdemi'de babsı koydu
sende eşinin ismini verebilirsin istiyorsa 2.adıda sen koy efe olması şart değil yani

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ben verirdim:) Hem seviyorum ismini önüne de Jr. ekledik mi tamam :D:D

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar