Hanımlara haberler

Zeytinyağlı yaprak sarması

Zeytinyağlı yaprak sarması, günümüzün popüler sarmalarından ve mutfağımızın en çok tüketilen yemeklerinden birisidir. Böyle bir yemeği yapabilmek için bilgi gerektiği gibi hamaratlıkta önemlidir. Bu yüzden sizlerde genç yaşta öğrenmeniz açısından zeytinyağlı dolmayı altta ki tarife göre uygulayabilirsiniz;

Öncelikle yaprakları 10 dakika olacak şekilde sıcak su içerisinde haşlamaya koyalım. Bunun amacı yapraklarda ki tuzu atmaktır. Dilerseniz 5 dakika aralarla suyu bir defa değiştirerek, tuzunu da almış olabilirsiniz. Zeytinyağlı yaprak sarması yaparken öncelikle yaprağın kalın olmamasına ve yaprağınızın çok damarlı olmamasına dikkat etmenizde her zaman önem var. Zeytinyağlı yaprak sarma her zaman orta boyda yapraklarda yapılması gereken bir yemektir.

Zeytinyağlı yaprak sarmasına başlarken, önceden hazırladığımız dolma içini yaprağın üzerine 1 kaşık kadar koyuyoruz. Bunu yemek kaşığıyla çok rahat şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra yaprağın altından sıkı bir biçimde olacak şekilde sarmaya başlıyoruz. Yarısına gelindiğinde yaprağınızın yanlarından kapama uygulamasını da yaparak sarmaya devam edecek olup,  bitirdikten sonra bir tencere ya da bir servis tabağı üzerine diziyoruz. Tencereye kesinlikle sıkı bir biçimde oturması gereken yaprak sarmasında tencereye dilerseniz limonda ekleyebilirsiniz. Bunun sebebi yaprak sarmasının biraz daha eksi ve tadının daha hoş olmasını sağlamaktır. Daha sonrasında iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı koyup, dolmaların üzerini geçecek biçimde su ilave ediyoruz.

Tenceremizin kapağını kapadıktan sonra ocağın altını yakıp kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra da orta ateşte 30 dakika zaman dilimi kadar pişirmeniz yeterlidir. 30 dakika pişirdikten sonra servise hazır şekilde uygun olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taneli sebze çorbası tarifi

MALZEMELER 2 adet orta boy patates 1 adet soğan 1 adet kabak 1 adet kırmızıbiber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir