Hanımlara haberler

Tırnak mantarından kurtulun!

Tırnak mantarı, sağlıksız ve temizlik açısından titiz olmayan yerlerde ayaklarınızı bulundurmanız doğrultusunda bulaşan, nemli ortamlarda üreyip insanların tırnak görünümünü etkileyen mantarlardır. Ayaklarınıza çoğu zaman yeterli bakım yapıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum asla tırnak mantarının sizlere bulaşmasına engel değildri.

Yeni bir başlangıç yapan tırnak mantarı için ayağınıza bulaşan bu problem için, tırnak mantarını öldüren bazı ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçları kullanarak tırnak mantarının tırnağınızda ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Eğer ilerlemiş ise bu durumu dilerseniz haplarla da yine yardımcı olmasını sağlayabilir, tedavi edebilirsiniz.

Tırnak mantarı için günümüzde kullanılan sürme ilaçlar, genelde sadece hap kullanamayan ve daha çok tırnakta yeni oluşmaya başlamış mantar türleri için geçerlidir. Sürme ilaçlar, ortalama 3 ile 6 ay arasında tırnak mantarının geçeceği süreye kadar kullanılabilir. Bunun dışında ki bireylere ya da tırnakta gelişimi ilerlemiş olan tırnak mantarına karşı hastalara genelde hap kullanımı verilir. Hap kullanımı ise minimum 2 ay kullanım olup tırnak mantarı geçimine kadar kullanılmalıdır.

Ayağınıza baskı uygulayan, sıkan, ayağınıza vuran çeşitli ayakkabıların birçoğu tırnak mantarına yer açabilir. Tırnak mantarına sebep olan bir diğer ayakkabı türü ise sivri uçlu olan ayakkabılar ile beraber yanlışlıkla aldığınız veyahut size küçük gelen ayakkabıları giyerek tırnak mantarı oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.

Eğer ki ayağınızda tırnak mantarı varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız, iyi bir ayakkabı satın almak için deri ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Deri ayakkabı dışında hava alabilen ayakkabılar da yine sizlere fayda sağlayacaktır. Plastik, naylon içerikli olan, hava almayan ve ayağınıza sıkan ayakkabıların tercih edilmesi tırnak mantarına yol açacağından dolayı bu ayakkabılardan uzak durmalısınız.

Tırnak mantarı oluşmasından sonra hemen tırnaklarınızı temiz bir bakıma almalı, tırnak makasınızı yenileyerek kendinize özel bir seçim yapıp ardından ayakkabınızı değiştirmelisiniz. İyi bir sağlıklı bakım sonrasında sizlerde ayaklarınıza önem vererek, sorunlarınızı düzeltebilir, tırnak mantarının bir daha oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Ayrıca ayaklarınızı her zaman nemli bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Temiz çoraplar giymeye dikkat ederek, eğer tırnak mantarı hafiften de olsa var olduğunu düşündüğünüz tırnağınız varsa o parmağınızın tırnağını en son kesmeye özen gösterin. Ayakkabılarınızı elinizden geldiğince 1 gün giyip 1 gün de havalanmasına izin vermeye çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir