Hanımlara haberler

Su içmenin yararları nelerdir?

su-icmek

Bazen öyle susarız ki, başka hiçbir içecek o harareti kesemez. Hemen bardağa sarılır 2-3 bardak üst üste su içeriz. Bunun nedeni aslında oldukça basit; vücudunuz saf suya ihtiyaç duyar, çünkü vücudun büyük bir bölümü sudur. Hem kanın temizlenmesi, hem de vücudun kendini sürekli yenileyebilmesi için en gerekli besin kaynağı olan su, aynı zamanda temizlik için de gereklidir. Beden temizliğinin vazgeçilmez parçası su, tüm bu faydalarının yanında, kalori yakımında da en önemli yardımcınızdır.

Peki, sağlığınız için bu kadar gerekli olan bir içeceği günde kaç bardak tüketiyorsunuz? Meyve suyu, sebze suyu, sıvı besinler gibi gıda ürünlerini elediğinizde, geriye kaç bardak su kalıyor?  Geriye kalan rakam bir elin parmaklarını geçmiyorsa, hemen kendinize çeki düzen vermelisiniz. Hem dış hem de iç temizlik için mucizeler yaratmanıza yardımcı olan suyun yararlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Öncelikle su, böbreklerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, böylece vücudunuzdaki zararlı atık maddelerin oranını mümkün olduğunca azaltmış olursunuz.
  • Su tüketimi azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar, tahmin edersiniz ki bu da, kilo almanıza neden olur.
  • Eklemlerin kayganlığını arttırır.
  • Emziren kadınlarda süt üretimini arttırır.
  • Ciltte oluşan leke, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerin oluşumunu minimum düzeye indirir, cildinizi içeriden temizlediği için zamanla tamamen yok olmalarını sağlar.

Bunlar sayabileceğimiz onlarca maddeden yalnızca bir kaçı… Peki günde kaç bardak su içmelisiniz? Ortalama 80 kiloya kadar olan insanların içmesi gereken bu rakam 2.5 litre civarındadır. Artan her 10 kiloda bu rakamı yarımşar, hatta birer litre daha arttırabilirsiniz. Ancak yine de günde 5 litreden fazla su içmemeye özen gösterin. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir