Hanımlara haberler

Sabunlar ne kadar sağlıklı?

GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN SABUNLAR NE KADAR SAĞLIKLI?

Kişisel hijyenin öncüsü olan sabunlar günlük hayatta kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Farklı yağ asitleri ile tuzların bileşimden meydana gelen sabunlar temizliğin ana kuralıdır. Banyo esnasında temizlik amaçlı kullanılan sert sabunlar bitkisel ve hayvansal kaynaklı olup sodyum tuzundan meydana gelmektedir. Musluktan akan su ile sabun etkileşimde bulunur ve cildin yüzeyinde bulunan yağ asitleri ile kaynaşma gerçekleştirir.

Gelelim asıl konuya, sabunların içerisinde bulunan sert ve yapışkan tuzlar deride birikir ve gün geçtikçe tahrişe sebebiyet verir. Sabunlar tahrişe sebebiyet vermesinde ki diğer önemli etken ise PH derecesidir. Sabunda ki PH seviyesi 9 ile 10 civarında olurken normal bir derideki PH 4 ile 6,5 arasındadır. Düzenli sabun kullanan kişilerin cildinde bulunan PH seviyeleri gittikçe artış göstererek cildin dengesini kaybetmesine neden olmaktadır.

Günlük hayatta aslında cilt fazla sabuna maruz bırakılmamalıdır. Eğer ki sabun seven birisi iseniz kendi cildinize uygun sabun seçmenizde fayda vardır. Özellikle erkeklere göre kadınları cilt yapısı tahriş olmaya oldukça meyillidir. Kullanılan kozmetik ürünlerinin de tahriş olmada oldukça etkisi bulunmaktadır. Hanımların gerek özel günlerinde gerekse gündelik yaşam tarzlarında Kullandıkları fondötenler cilt tabakasından hemen arınma gösteremedikleri için gün geçtikçe gözeneklerin kapanmasına ve cildin tıkanıklık yapmasına sebebiyet vermektedir. Cildin güzel bir şekilde temizlenmesi için sabunlara gerek duyulmaktadır. Fakat sabun tercih ederken de dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır.

Sabun kullanmak isteyen kişilere bir öneride bulunmak gerekirse herkesin cilt yapısına ve dengesine uyan antibakteriyel sabunlar hem temizlik sağlarken hem de istenilen hijyeni vermiş olur. Fakat hafif hipoollerjik sabunlarda kişilerde yan etki ve tahriş yapmamaktadır. Özellikle cildi alerjiye meyilli olan kişilerin kullanması gereken sabunlardan biridir.  Sizlere sabunlar hakkında da bilgiler vermiş olduk. Sağlıklı günler dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir