Hanımlara haberler

Neden aç hissederiz?

Neden fazla yemenin iyi birşey olmadığını bildiğimiz halde, daha fazla yemek yemeye ihtiyaç duyarız? Neden televizyon karşısında aptal bir show programını izlerken bir çuval dolusu şey yeriz?

Eğer gece iyi uyuyamadıysak bu bizim iştah hormonumuzu tetikler. Ve gün boyunca kendimizi aç hissederiz. Acıktığımız da hemen yemeğe atlamak yerine, altından bir bardak su yada bitki çayı içmek açlığımızı yatıştırır. Ve abartmadan yememizi sağlar.

Bazı insanlar alışkanlık olarak yeme isteği duyarlar. Böyle durumlarda kendinize aç olup olmadığınızı sorun. Ve kendinizi çok aç hissetmiyorsanız birşeyler atıştırarak açlığınızı bastırın.

Egzersiz sonrası yada yoğun bir iş temposu yada ders çalıştıktan sonra kendimizi aç hissederiz. Ama bu vücudumuz ekstra kalori ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Bu vücudunuzun bazı besin türlerine ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Böyle durumlarda tavuk veya yağsız et tüketmeniz kaslarınıza takviye yapacaktır. Yada kahverengi pirinç yada tahıl tüketebilirsiniz.

Bazı kişiler yemek yedikten hemen sonra yada kısa bir süre sonra aç hissederler. Bu çok hızlı yemek yemelerinden kaynaklanır. Beyninizin doyduğunu algılaması için zamana ihtiyacı vardır. Yemek yerken bir ısırık aldıktan sonra çatalınızı bırakın ve yavaş yavaş yiyin. Yağ, protein ve karbonhidrat kombinasyonu içeren doyurucu besinler tüketin.

Araştırmalar kadınların birbirinin beslenme alışkanlıklarından etkilendiğini gösteriyor. Kadınlar biraraya geldiklerinde birbirlerini kırmamak için aç olmadıkları halde yiyebiliyorlar ve bu da obeziteye yol açıyor.

Biz sadece midemiz ile aç hissetmeyiz. Aynı zamanda duyularımızda aç hissetmemize sebep olur. Örneğin TV reklamlarında gördüğümüz yiyecekler, acıktığımızı düşünmemize sebep olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir