Hanımlara haberler

Modern tıp mı, yoksa alternatif tıp mı?

Hastalık ve sağlık biz insanoğlu için o kadar alışık olduğumuz kavramlar ki…  Günümüzde, “insan vücudunun keşfedilmemiş hemen hiç bir noktası kalmadı” denebilir.  Her döneme damgasını vuran hastalıklar, cüzzam gibi, kolera gibi, veba, kuduz ve daha niceleri geçmişteki çaresizliklerimizi anlatır. Tüm bu hastalıklar, şimdi filmlerde ve tozlu raflarda, kitap sayfalarında kalmıştır, ama inceden inceye de şükrederiz yaşadıklarımıza ve yaşamadıklarımıza…

Kanser, AIDS ve kalp gibi hastalıkların tedavisinde yavaş ilerlense de, modern tıp, günümüz itibari ile, bilim ve teknolojide yaşanan ilerlemeleri de sayarsak, oldukça önemli bir noktadadır, diyebiliriz.

Her hastalığın bir, belki de onlarca çaresi evlerimizdeki ecza dolaplarının ya da buz dolaplarının raflarında yerini almış, hastalıklarımızı iyi etmeyi bekliyor. Başım ağrıdı; aspirin, grip oldum; antibiyotik,  boynum tutuldu; kas gevşetici… derken, onlarca renkli ilaç yaşamımızın birer parçası, evimizin demirbaşı oluverir bir anda.

Uzmanlar, “ilaçlar, kimyevi maddelerdir ve gerektiğinden fazlası hasta eder” şeklinde uyarırken, sağlığımız için kullandığımız ilaçların açtığı yan etkiler hiç de yabana atılır gibi görünmüyor. Hastanelerde yaşanan ciddi yoğunluğun temel sebeplerinin başında, ilaçlardan kaynaklanan bu yan etkilerin olduğu, artık bilinen bir gerçek.

Eskiden ninelerimiz ya da annelerimiz naneyle, limonla, şimdi ilaçla dahi geçmeyen onlarca hastalığımızı tedavi ederler, ‘ya geçmezse’ endişesi taşımazlarmış.

Eskiler ne güzel söylemiş “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer“ diye. Bugün, alternatif tıbba oldukça ciddi bir yöneliş var. Modern tıbbın çare bulamadığı pek çok hastalık, alternatif tıbbın şifalı yöntemleriyle tedavi edilebiliyor. Bu sebepledir ki, modern şartlara göre dizayn edilen alternatif tıp merkezleri oldukça rağbet gören mekanlar haline geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir