Hanımlara haberler
ANASAYFA / Sağlık / Milli içeceğimiz çay sağlıklı mı?

Milli içeceğimiz çay sağlıklı mı?

Çay kadar insanları birbirine yakınlaştıran başka bir içecek var mıdır acaba. Doyumsuz sohbetlerin, görünmez kahramanı çay farkında olmadan bizi birbirimize kaynaştırır, içimizi ısıtır.

Üstelik şimdilerde siyahının yanında yeşili de oldukça fazla tüketilmekle çeşitliliği de artmıştır. İnce belli bardakta içilen çayın keyfi her ne kadar başka olsada, porselen ve fincanda da servis edilmektedir.

Sizlere bu yazımda gerek yeşil çay olsun gerek siyah çay olsun, faydalı mıdır, uzmanlar bu konuda ne diyor, hangi hastalıklara şifa oluyor bunlardan bahsetmek istiyorum.

Gün içinde ortalama 5 bardağa yakın çay içenler, çay içindeki bir maddenin bağışıklıklığı güçlendirmesiyle daha az hasta olmaktalar. Örneğin bu kişiler daha az nezle oluyorlar.

Harvard Üniversitesinde araştırmacılar iki farklı grup üzerinde deney yapmışlar. 1 ay süresince bir grup günde en az 5 bardak çay içmiş. Diğer grup ise çay tüketmemiş. Ve sonuç olarak çay içenler, çay içindeki antijenlerin vücutlarına direnç kazandırmasıyla, bakterilerle daha kolay mücadele etmişler. Böylelikle bağışıklık sistemleri daha da güçlenmiş ve direnç kazanmış. Bu da enfeksiyon rahatsızlarıyla daha kolay mücadele edebilmelerini sağlamış.

Ayrıca çay tiryakilerinde kalp krizi riski %50 daha azmış.

Sağlıkla kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

meme kanseri onleme yollari

Meme Kanserine Karşı Çıkmak İçin Önlemler

Kadınlarda görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, her kanser gibi erken tanı konulmaması durumunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir