Hanımlara haberler

Menopozla başa çıkma yöntemleri

Eğer sıcak basmaları, uyku problemleri ve diğer menopoz semptomları yaşıyorsanız, size yardımcı olmak için seçeneklerden bazıları aşağıda. Hormon tedavisi birçok menopoz semptomları için en yaygın ve en etkili tedavi olmaya devam ederken, birkaç yaşam tarzı değişikliği de büyük bir fark yaratabilir. Özellikle;

Egzersiz: Yürüyüş veya Pilates gibi egzersizler yapmanın, sıcak basmalarınızın sayısını ve şiddetini azaltabilir. İsveçli araştırmacılar tarafından, egzersiz alışkanlıkları ve sıcak basması sıklığı üzerine yapılan bir araştırma da 793 menopozlu kadın değerlendirildi. Fiziksel olarak aktif kadınların sadece yüzde 5’i çok az sıcak basması yaşarken, hiç veya haftalık egzersiz yapan kadınların yüzde 14 ila 16 oranında, şiddetli sıcak basması yaşadığı görüldü. Araştırmacılar, düzenli fiziksel egzersizin vücut sıcaklığını düzenleyen beyin kimyasallarını etkilediğini söyledi.

Sigarayı bırakın: Bir sigara yakarak sıcak basmalarını soğutamayacağınız açık. Şu araştırma bunu kanıtlıyor. 2003 yılında yayınlanan bir çalışmada sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre günlük sıcaklık basma şiddetinin 2 katı olduğu tespit edildi. Burdan çıkarılacak sonuçta sigarayı bırakmak için hemen bir yol arayın. Örneğin sigara bırakma hattını arayarak başlayabilirsiniz.

Kilo verin: Kilolu insanlar sıcak basmalarından daha fazla etkileni. Ama kilolu olun yada olmayın kilo vermeniz size fayda sağlar. Ancak araştırmalar da obez olan kadınların sağlıklı bir kiloda olan kadınlara göre daha sık ve şiddetli sıcak basması olmasının daha muhtemel olduğunu gösteriyor. Orta yaşlarda haliyle kilo vermek zorlaşıyor, bu konuyla ilgili uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Sağlıklı bir diyet, günlük bir egzersizle ile birleştiğinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
Stres azaltma teknikleri uygulayın: Derin nefes alma, meditasyon rahatlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu çalışmalar sizi gecenin ortasında uyanmak zorunda kalmak yada uyumak için uyku savaşı vermek zorunda kalmanızı önler.
Menopoz semptomlarını önlemek için hormon tedavisi alıyorsanız, bu yaşam tarzı değişiklikleri daha az ilaç kullanmanıza yardımcı olur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir