Hanımlara haberler

Meme Kanserinin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Cerrahi, radyasyon ve kemoterapi gibi meme kanseri tedavi işlemleri nedeniyle duyulan ağrı hastaların yaşamını son derece zor hale getirir. Meme kanseri hastaları değişen şiddette ağrı yaşayabilir. Kemoterapi uygulanan hastaların çoğunda ağrıdan kaynaklanan yorgunluk vardır.

Bununla beraber Kemoterapi meme kanseri hastalarında, sinirsel birçok duygusal bozukluklara neden olabilir. Ancak, kemoterapi ile ilgili yorgunluğu gidermede yardımcı olabilecek bazı teknikler vardır. Bu amaçla kullanılan en etkili baş tekniklerinden biri antidepresanlardır. Bir de kanser destek grupları, topluluklar ve camiler tarafından düzenlenen etkinlikler gibi çeşitli yüceltici etkinliklere katılmak olabilir. Yakın aile üyeleri ve arkadaşların yardımı da meme kanserli hastalarda psikolojik bozuklukların oluşumunun önlenmesinde son derece faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kadınların büyük çoğunluğu meme kanseri teşhisi konduktan sonra aşırı endişe ve kaygı haline girerler. Meme kanseri ile ilgili çeşitli risk faktörlerini önceden bilmek kadınlar için daha az ruhsal bozukluğa sebep olacaktır. Ancak ne kadar kanser hakkında bilgi sahibi olsalarda kadınlar, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal bozukluklar geliştirmekte son derece hassastır. Onlar erken ölüm gibi riskler hakkında düşünmeye başlarlar. Bu tür düşünceler zihinsel sağlık durumunu daha da kötüleştirir. Egzersizi bırakırlar, çok yemeye başlarlar, giderek toplumdan çekilirler. Tüm bu davranış değişiklikleri hastanın hastalıkla mücadele yeteneğini azaltacaktır. Böyle durumları önlemek için meme kanseri teşhisi konmuş hastalara, doktorlar genellikle psikolojik danışma ve psikoterapi önerirler. Bu tedaviler meme kanseri hastalarına, hayatında meydana gelen değişiklikler ile başa çıkmayı  öğretecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir