Hanımlara haberler

Kürtaj

Tıbbi düşük, seçmeli düşük, isteyek düşük yapmak olarak da adlandırılan cerrahi dışı kürtajdır. Bir gebeliği tıbbi olarak sonlandırmak için bazı ilaçların kullanımıdır. İlaçlar anne rahmindeki fetüs ile plasentanın kaldırılmasını sağlar. Bazen kadın sağlığı tehlike altında olduğu için bu düşüğe başvurulur. Buna terapötik tıbbi düşük nedir. Bazende kadının kendisi gebeliği sonlandırmayı seçer. Buna seçmeli tıbbi düşük denir.

Cerrahi olmayan kürtaj kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren 7 hafta içinde yapılabilir. Doktor fiziksel bir sınav yapılması ve tıbbi geçmişi hakkında sorular sorarak sonra ilaç verebilir.

Tıbbi kürtajın nedenleri
Gelişmekte olan bebeğin doğum kusuru ya da genetik bir sorunu olması
Gebelik kadın sağlığı (terapötik abortus) için zararlıysa
Gebelik, tecavüz gibi travmatik bir olaydan sonra sonuçlandıysa
Kadın hamile olmak istemeyebilir (seçmeli kürtaj)

Bir gebeliğin sonlandırılması kararı çok kişisel. Bazı kadınlar bu kararı almada kararsız kalabilir, psikolojik ve
duygusal desteğe ihtiyacı olabilir. Çoğu sağlık personeli böyle bir karar vermeden önce dikkatli danışmanlık önerilir.

Tıbbi (cerrahi olmayan) kürtaj riskler şunlardır:

Devamlı kanama
İshal
Fetus gerekli ameliyat yapmaya, vücut tamamen geçirerek değil
Enfeksiyon
Bulantı
Ağrı
Kusma

Fiziksel iyileşme genellikle gebeliğin evresine göre, birkaç gün içinde oluşur. Vajinal kanama ve hafif rahim kramplarına küçük bir miktarı bir kaç gün beklenmelidir.

Karın üzerinde bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi bir sıcak banyo ya da kullanım rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yorucu aktivite birkaç gün kaçınılmalıdır. Cinsel ilişki 2 ila 3 hafta boyunca kaçınılmalıdır. Normal bir adet dönemi yaklaşık 4 ila 6 hafta içinde meydana gelmelidir.

Bu kürtaj prosedürünün hemen sonra doğum kontrolü kullanmaya başlamak önemlidir. Hatta normal bir adet olmadan önce tekrar hamile kalmak mümkündür. Kontrasepsiyon geliştirilmiş yöntemler birçok planlanmamış gebeliklerin önlenmesine yardımcı olabilir. Çiftler doğum kontrol kullandığınızda Ancak, planlanmamış gebelikler bile oluşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir