Hanımlara haberler
ANASAYFA / Genel konular / Kadınlarda doğum korkusu

Kadınlarda doğum korkusu

KADINLARDA DOĞUM KORKUSU

Özellikle yaklaşan doğum haftasıyla birlikte kadınlarda doğum korkusu oldukça artış gösterir. Oluşan bu korku birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Üst üstte düşük yapan kişilerde bebeğini kucağına alamama korkusu gün geçtikçe büyür ve ciddi anlamda bir saplantı haline gelir. Anne adaylarında oluşan doğum korkusu hafife alınmayacak kadar ciddi bir psikolojik bozukluktur.

Kadınlarda doğum korkusu

Anne adayının yaşadığı bu gerginlik, doğrudan bebeği olumsuz olarak etkiliyor. Bebek dış dünyadaki sesleri algılayıp adapte olmayı çalışırken, anne adayının aşırı stres yüklü olması bebeğin de oldukça gerilmesine neden olur. Bununla birlikte çevresel faktörlerin anlatmış oldukları doğum anı, anne adayının normal doğumda aşırı derece acı çekerim korkusu, sezaryen doğumda ise bayıltıldıktan sonra ya uyanamazsam, ya bebeğimi göremezsem gibi birçok korku meydana gelir. Günümüzde fazlasıyla gelişmiş olan tıp ve uzman doktorlarımız sayesinde artık birçok ölümcül hastalığın bile tedavisi bulunmuşken doğumda oluşabilecek komplikasyonlara karşıda önlemler alınmıştır. Belli bir oranda yaşanan kadınlarda doğum korkusu oldukça doğaldır. Sonuçta içlerinde mucizevi bir şekilde her gün biraz daha büyüyen bir canlı olduğunu bilmek ve onu günü dolduğunda dünyaya getireceğinin farkında olmak kolay bir psikoloji değildir. Bu sebepten dolayı kadınlar için en zorlu dönem olan hamilelik süreci boyunca eşlerin ve ailenin anne adaylarına mümkün oldukça manevi destek vermesi gerekir. Aksi halde kadınlarda doğum korkusu istemeyen noktalara ulaşabileceği gibi uzman yardımı alınmadan atlatılamaz. Böyle bir durum geliştiğinde anne adayı ve bebek ciddi oranda olumsuz şekilde etkilenir.

Anne adaylarının sadece bebeğini kucağına alacağı ve minik ellerine dokunacağı anı hayal ederek, bu eşi olmayan güzellikteki olayın tadını çıkartmalıdır. Doğum sancıları ve sonrasında çekilen ağrılar geçici bir süreç olduğunu, bu sancılar ve süreç sayesinde eşi olmayan bir varlığa sahip olunacağını unutmamak gerekir. Hayatta bazı şeyler kazanılırken bazı zorluklardan geçmek zorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yaz hamileligi

Yaz Hamileliğine Özel Öneriler

Yaz ayları insanların genel olarak en çok sevdiği, tatil yapabildiği ve güneşe karşı daha yakın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir