Hanımlara haberler

Kadın Migren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Öncelikle migrenin tanımını yapalım. Migren; min.4 saat, max.72 saat sürebilen şiddetli bir baş ağrısıdır. Genişleyen kan damarları beyindeki sinirlere baskı yapar ve şiddetli ağrı ortaya çıkar. Ağrı tek bir tarafta yoğunlaşır; mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle geliyorum sinyali verir.

Her 4 kadından biri migren hastasıdır. Özellikle kadınlarda görülmesinin bir sebebi var tabi ki. Migren hormonlarla kardeştir. Özellikle menopoz ve adet dönemlerinde migren artmaktadır.

Migren tedavisinde doktor kontrolünde ilaç tedavisi dışında bir takım dikkat edilmesi gereken durumlarda vardır. Bunlarda tedavi olarak sayılmaktadır.

Aşırı yorgun ve uykusuz olmamak gerekmektedir. Stresten ve stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Çikolata ve kafeinden olabildiğince uzak durmalı ya da en azından minimuma indirmeliyiz. Çünkü bunlarda migreni tetiklemektedir. Spor yapmalıyız. Bazen yoga, bazen açık havada yapılan yürüyüş bizi rahatlatır. Baş ve boyun bölgemize soğuk kompres uygulamalıyız. Aynı zamanda boyun ve şakaklarımıza masaj yaptırabiliriz. Yoğun güneş ışığı migren hastalarına iyi gelmediği için mutlaka gözlük kullanmamız gerekmektedir. Karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenebiliriz.

Ama bunların için de her zaman olduğu gibi en önemlisi bol bol su içmeliyiz.

Ayrıca genelde estetik güzellik için tercih edilen botox migren tedavisi için oldukça etkili bir estetik yöntemdir. Tek dezavantajı geçici bir tedavi olması ve her 6 ayda bir tekrarlamak gerekliliği. Migren ağrısından kurtulmak için bu tekrarlamalara değer diye düşünüyorum. Ya siz!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir