Hanımlara haberler

Hanımlar Dikkat

Her kadın yaşamı boyunca ez azından bir kez kadınlarda rastlanan sağlık sorunlarıyla karşılaşmıştır. Peki, kadınlarda en çok rastlanan sağlık sorunları nelerdir? Bunların başında kasık ağrıları, topuklu ayakkabılardan kaynaklanan sorunlar, kemik erimesi, mesane, meme, rahim kanseri, idrar yolu enfeksiyonları, hormon bozuklukları, çeşitli kistler, polikistik over sendromu, hamilelik döneminde veya sonrasında oluşan ruhsal sorunlar gelmektedir. Bunları inceleyecek olursak:

Kasık ağrıları n sık rastlanan şikâyetlerden biri. Özellikle regl dönemi öncesinde ve sırasında kadınlarda kasık ağrıları görülmekte… Kasık ağrılarının başlıca sebepleri dediğimiz gibi genellikle regl. Fıtık, apandisit daha önce geçirdiğiniz bir ameliyat kasık ağrısı çekmenize neden oluyor olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları çok ciddiye alınmasa da bazen büyük ıkıntılar yaratabiliyor. Pamuklu iç çamaşırları tercih ederek, nemden kaçınarak, tuvalet sonrası temizliğine dikkat ederek ve cinsel birliktelik sırasında korunarak enfeksiyonlardan korunmak mümkündür.

Kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar! Aslında hiç de masum değiller. Maalesef yüksek topuklu ayakkabılar duruş bozukluklarına, ağrılara sebep olabiliyor. Bu yüzden genellikle anatomik yapınıza uygun ve çok yüksek topuklu olmayan ayakkabıları tercih etmenizi öneririz.

Hormon bozuklukları çok geniş bir kavram. Aşırı tüylenmeye, kısırlığa sebep olabiliyor. Fakat bunların sebebi her zaman hormon bozuklukları olmayabilir. Stres gebelik vs gibi etkenler de bu belirtileri gösterebilir. Bu yüzden doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Osteoporoz halk arasındaki adıyla kemik erimesi genetik olarak görülebilir. Birinci derece yakınınızda varsa risk grubunda olabilirsiniz. Gebelik ve emzirme, ırk, yaş gibi faktörler  değiştirilemeyen faktörler iken sağlıklı bir yaşam sürerek, düzenli beslenme ve sporla bu riski azaltabilirsiniz.

Bazen hiç ciddiye almadığımız bir belirti, bir ağrı ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam sürmelisiniz. Düzenli olarak doktor kontrolü yaptırarak bir rahatsızlığınız varsa bile erken teşhisle bundan kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir