Hanımlara haberler

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir gebelik dönemi için, anne adaylarının beslenme düzenine dikkat etmesi, hem bebeğin gelişimi hem de anne adayının sağlıklı bir dönem geçirmesi açısından önem taşır. Peki, hamilelikte yanlış beslenme nasıl meydana gelir? En önemli yanlış bilgiler arasında; anne adayının bol bol yemesi gelmektedir. Aslında buradaki yemek yemenin amacı daha fazla acıkma hissinden dolayı değil, asıl önemli olan anne adayının gerektiği vitaminleri almasıdır. Gebelik döneminde yenilen yemeklerdeki bir takım vitamin ve mineraller bebeğin de sağlıklı gelişmesini sağlar. Bu yüzden hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap olarak; vücudun ihtiyacı olduğu kadar vitamin taşıyan besinler tüketilmelidir diye cevap verilebilir. Gebelik döneminde sağlıklı beslenme için aşırı yemek tüketmek yarardan çok zarar verir. Burada önemli olan husus; normal bir kadınla hamile bir kadının alması gerektiği vitaminlerin farklılık göstermesidir.

Hamilelikte beslenme

Örneğin; hamilelikte beslenme için en önemli bir husus; gebelik döneminde folik asit ihtiyacının fazla olmasıdır. Folik asit ve demir ihtiyacı bebeğin zihinsel gelişimini sağlar ve aynı zamanda da anne adayının daha rahat bir gebelik süreci geçirmesine yardımcı olur. Bu yüzden uzmanlar çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için, gebe kalmadan önce bu vitamin takviyelerini kullanması gerektiğini tavsiye etmektedir. Gebe kalmak isteyen kişilerin önceden kadın doğum uzmanına muayene olması, daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında, hamilelikte kilo alımı konusu da diğer önemli konular arasında yer alır. Tüm anne adaylarının korkulu rüyası olan aşırı kilo kaygısı, yetersiz beslenmeye kadar varabilen sonuçlar meydana getirmektedir. Dolayısıyla her kadının merak ettiği hamilelikte kaç kilo alınmalıdır? Sorusunun cevabı için şu öneriler göz önünde bulundurulabilir;

  • Gebelik döneminde alınması gerekilen ortalama kilo sayısı, her ay ortalama 1 ila 2 kilo arasında değişkenlik gösterebilir.
  • Hamilelik döneminde dengeli beslenme için; bir diyetisyenden yardım alınması önerilir.
  • Hamilelikte kilo alımı anne adaylarının mevcut kilosuyla da alakalı bir durumdur. Eğer anne adayı aşırı zayıf ise; ortalama olarak 16_17 kilo alması tavsiye edilir. Fakat kilo problemi olan kişiler içinse 11_12 kilo alınması önerilir.

Sonuç olarak hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? Sorusunun kesin ve net cevabı; uzman bir hekime başvurarak, tetkikler sonucunda birlikte alınması gerekilen karara bağlıdır. Çünkü her anne adayının alması gereken vitamin takviyesi farklılık gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yaz hamileligi

Yaz Hamileliğine Özel Öneriler

Yaz ayları insanların genel olarak en çok sevdiği, tatil yapabildiği ve güneşe karşı daha yakın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir