Hanımlara haberler
ANASAYFA / Sağlık / Güneş Işığının Vücuda Faydaları

Güneş Işığının Vücuda Faydaları

fft99_mf3344400 Dünyamızı aydınlatan güneşin insan hayatına olan faydaları saymakla tükenmez. Isı ve ışık kaynağı olan güneş dünyayı ısıtmasının yanında insan sağlığına da birtakım faydaları bulunmaktadır. Ortalama günde beş dakika güneş altında kalarak vücudumuz için güneşten gelen yararlı ışınlardan faydalanabiliriz.

Güneş ışığında vücut için yararlı olan D vitamini vardır. Vücudumuza aldığımız bu vitaminler sayesinde kemik erimesi, kanser, diyabet, depresyon gibi hastalıkların önüne geçilmiş olur. Özellikle bebeklerin ve küçük çocuklar güneş ışığından yeteri miktarda faydalanmalıdır. Çünkü yaşları itibariyle kemikleri yeni yeni gelişme gösterdiği için kalsiyuma ve D vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Fosfor ve kalsiyumun emilimi ve sindirim sisteminde kullanılması için gerekli olan vitamin D vitaminidir.

Yaz ayalarında güneşten alınan D vitamini kışın hasta olmamız ve gerektiği anda kullanabilmemiz için vücutta yağlarda saklanır. Bu nedenle yazın insanlar denize giderler ve bol bol güneşlenirler. Güneşlenmek özellikle kadınlarda göğüs kanseri riskini azaltmaktadır. Çünkü güneşin ışınları deriye temas ettiğinde deride yer alan D vitamini açığa çıkar ve böylelikle göğüs kanserine karşı vücudu korur. Bayanlar göğüs kanserine yakalanmamak için günde en az on beş dakika güneşlenebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

meme kanseri onleme yollari

Meme Kanserine Karşı Çıkmak İçin Önlemler

Kadınlarda görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, her kanser gibi erken tanı konulmaması durumunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir