Hanımlara haberler

Göz tansiyonu ve tedavisi

goz-tansiyonu

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, göz içi basıncı sürekli olarak artıp düşmesi sonucu görme sinirinin hasara uğraması durumudur. Zamanla kişinin görme alanın daralmasına yol açan glokom, kendisini hastalığın son evresinde fark ettiren sinsi bir hastalıktır. Erken tanı konulduğunda tedavisi daha kolay olan, geç tanı konulduğunda ise görme sinirlerinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturan glokom(göz tansiyonu), genellikle göz içi basıncı normalden daha yüksek olan kişilerde görülmektedir. Ancak tabi bu, göz basıncı normalden yüksek olan herkeste görüleceği anlamına da gelmemektedir.

Glokom hastalığı, genellikle 60 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmektedir. Bu hastalığın genetik ile ilişkisi de olabilir. Yani eğer aile büyüklerinizde, göz tansiyonu hastalığı varsa, göz hastalıkları merkezine giderek muayene olmanızda yarar var. Ayrıca şeker hastalığı ve guatr olan hastalarda bu hastalığın oluşma riski daha yüksektir.

Glokom hastalığı, sabahları belirginleşen baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, televizyon izlerken göz etrafında ağrı, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi gibi belirtilerle, genellikle hastaların son evrelerinde ortaya çıkan glokomun tedavisi, yani hastalığın tamamen ortadan kaldırılması ne yazık ki mümkün değildir. Glokom hastalığının tedavi yöntemlerinden birisi, göz damlası kullanmaktır. Damla kullanımı sırasında, gözün bir süre kapalı tutularak ilacın etkisi arttırılmalıdır.

İlaç kullanımından yanıt alamayan kişilerde, cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Bu tür ameliyatlarda trabekülektomi adı verilmektedir. Bu ameliyatın etkisini göstermesi, ortalama 2 ile 3 hafta bir sürede gerçekleşmektedir. Ameliyattan önce görme gerçekleşmemesi, bu ameliyatın en belirgin özelliklerindendir. Ancak bu ameliyattan, daha kısa ve daha kesin sonuç veren bir yöntem olan lazer yöntemi, ağrıya sebep olmayan bir tedavi yöntemidir.

Kanallara girilerek uygulanan bir tedavi yöntemi olan lazer yöntemi sonucu göz içindeki basınç, ortalama 10-15 gün içerisinde düşmektedir. Bu süre zarfında, damla kullanımına da devam edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir