Hanımlara haberler

Doğum sonrası depresyonu

Bebek sahibi olmak müthiş bir olaydır şüphesiz. Bunun yanı sıra annenin hayatında bir çok şey değiştirir. Başta hormonlar..! Birçok kadın anne olduktan sonra hüzün ve kaygı hissedebilir. Ruh halinde değişiklikler görülebilir. Kimi zaman bu çok hafiftir. Ama bazen durum ağırlaşabilir. Bu belirtiler normalde on gün kadar sürer. Ancak bu süre zarfını doldurmuş ve halen iyileşme görülmemiş ise bir hekime başvurulmalıdır. Doğumdan sonraki altı hafta içinde başlar, bir kaç ay içerisinde düzelir. Bir iki yık kadar sürdüğü de görülmüştür.

Gebelik döneminde yükselen hormonlar doğumla birlikte hızla bir düşüşe geçer. Bu da kadını olumsuz etkiler. Bu ani düşüşlerden depresyondan sorumlu tutulmaktadır. Hormonların doğum sonrası depresyonda kabahati büyüktür. Bunun yanı sıra folik asit eksikliğinin de doğum sonrası depresyonda rolü büyüktür. Ek olarak zor geçmiş bir hamilelik, hamilelikle beraber baş gösteren üzüntüler, bebeğin doğumuyla beraber karşı karşıya kalınan zorlayıcı durumlar ve buna benzer sebeplerde başı çekebilirler. Şiddetli, hüzün ya da boşluk duygusu, duyarsızlık, aşırı yorgunluk, bebeklerini yeterince sevemedikleri duygusu, sinirlilik, sıkıntı, bunaltı, kendiliğinden sebepsiz ağlamalar, panik atak, kilo kaybı, uykusuzluk gibi belirtiler baş gösterdiğinde beklemeden bir uzmana görünülmelidir. Bu durumlardan dolayı asla anne suçlanmamalı, bu gibi durumların olağan olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Annenin ihtiyacı destekleyici, anlayışlı  bir aile, hekim  ve biraz zamandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir