Hanımlara haberler

Diyet yaparken niyetini bozma

Tüm diyetine harfiyen uymuşsundur. Düzenli olarak spor yapmışsındır. Sonra içinden bir ses artık ödülü hak ettiğini söyler. Ve kendini patates kızartması yada çikolotalı pasta yerken bulursun. Bu yasaklanan şeye karşı insanın ilgisinin daha fazla artmasından kaynaklanıyor. Diyet yapayım derken farkında olmadan yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmış oluyorsunuz.

Bazı insanlarda abur cubur bağımlılığı vardır. Özellikle kadınlarda çok görülür. Bazı yiyeceklere karşı aşırı istek. O yiyeceği düşünmek bile kendinden geçirir adeta. Bu tıpkı uyuşturucu, sigara bağımlılığı gibidir. Ve istediği yiyeceğe ulaşınca tüm kan değerleri normale döner ve vücudunda bir gevşeme olur. Bu yüzden kadınlar mutsuz olduklarında daha fazla yerler.

Beyin yağlı ve şekerli yiyecekler yediğinde iştah mekanızması daha fazla artar. Örneğin bir marul yada maydonoz yediğinizde iştahınız artmazken, bir çikolota yediğinizde iştahınız artar. Bir kere ısırıp bırakmak üzere aldığınız tatlı ve hamur işlerini yemekten kendinizi alıkoyamamanızın sebebi de budur.

Peki abur cubur yemeden nasıl duracağız? Bu elbetteki mümkün değil. Ama en azından biraz azaltabiliriz. Öncelikle yemek düşüncesini zihnimizden atmalıyız. Araştırmalar gösteriyor ki yemek düşünmek iştahı artıyor. Gözünüze bir brownie hayali geldiğinde hemen zihninizi başka düşüncelerle meşgul edin. Mesela bulmaca çözün. Yada şarkı söyleyin. Daha fazla abur cubur yeme isteği geldiğinde, hemen zayıf halinin şimdiki halinden daha iyi olacağını düşün. Bir kaç lokma ye ve bırak. Zayıfken istediğin kıyafetlere daha kolay girebileceğine odaklan.

Dondurma gibi kalorili birşey yemek yerine meyveli soğuk bir yoğurt yemeyi dene. Normal çikolota yerine bitter çikolotayı tercih et. Canın çerez yemek istediğinde ayçiçeği ve antepfıstığını tercih et. Kepekli grissini al. Canın birşeyler atıştırmak istediğin onu kıtır ktır ye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir