Hanımlara haberler
ANASAYFA / Sağlık / Diyabet ile yaşamak

Diyabet ile yaşamak

Yaşam tarzı, kötü beslenme ve obezite kadın ve erkek, her iki cinsiyet için diyabetin başlıca risk faktörleridir. Şeker hastalığı olan bir kadın iseniz, şeker hastalığı olan erkeklerin sahip olmadığı bazı ek sorunlarla karşı karşıyasınız. Bu kadınların biyolojik olarak erkeklerden farklı olmasından kaynaklanıyor. Bu yazımda kadınlara özgü diyabetik sorunlardan bahsedeceğim;

Tekrarlayan mantar enfeksiyonları:

Biyolojik dengesizliklerin sonucu oluşan, vajinal mantar enfeksiyonları, her kadının yaşamının bir bölümünde karşılaştığı bir problemdir. Şeker hastalığı olan kadınlar da ise durum daha vahimdir. Bu kadınlarda mantar enfeksiyonları tekrarlayan bir problem haline gelebilir. Kandaki şeker miktarının artması, mantarın artmasına sebep olmaktadır. Reçeteli ilaçlar mantar enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkili olmakla birlikte  araştırmalar diyet ve egzersizin, tekrarlayan mantar enfeksiyonlarına karşı iyi bir savunma olduğunu göstermektedir.

Doğum kontrol haplarının olumsuz etkileri:

Doğum kontrol hapları istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Düşük doz bir doğum kontrol hapı bile kan şekeri düzeyinde değişikliğe sebep olmakta. Bu yüzden doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan Diyabetik kadınların kan şekerlerini yakından takip etmeleri gerekiyor. Bu hapların uzun süreli kullanımı diyabetik kadınlarda, göz ve böbrek sorunlarını riskini artırabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

meme kanseri onleme yollari

Meme Kanserine Karşı Çıkmak İçin Önlemler

Kadınlarda görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, her kanser gibi erken tanı konulmaması durumunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir