Hanımlara haberler

D Vitamini Nedir ve Eksikliği Görülen Hastalıklar Nelerdir?

D vitamini, insanların vücuduna güneş ışınları değdiğinde gelen, et ürünlerinde ve süt ile süt ürünlerinin tamamında gelen bir vitamindir. Ancak güneşe çıkmayan bireyler, süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan ve üstüne bir de vejeteryan olanlarda D vitamini eksik olarak gözükür. 

D vitamini aşağıda ki besinlerde de görülür:

 1. Bazı balık türleri
 2. Yumurtanın sarısı
 3. Süt ürünleri
 4. Balık yağları
 5. Tahıllar
d vitamini faydalari
d vitamini faydalari

Kemiklere ve geri emilim yapan böbreklere çok faydası olan D vitamininin vücutta her zaman olması beklenir ve istenir. D vitamini eksik görülürse, kemik dokularında da mineralize olamayacağı için raşitizm hastalığı adı verilen kemik bozukluğu hastalığı meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda ise D vitamini eksikliği raşitizm haricinde de çeşitli hastalıklara sebep olan bir eksiklik vücutta görülmeye başlar.

D Vitamini Eksikliği Görülen Hastalıklar

D vitamini eksikliği ile meydana gelen başlı başına hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Kemik ağrısı
 • Kas zayıflığı
 • D vitamini eksikliği ile beraber kanser riski
 • Yetişkin bireylerde bilişsel sorunlar meydana gelir.
 • Kardiyovasküler hastalıklar meydana gelebilir. Bunlarda ölüm riskini arttırmaktadır.
 • Çocuklarda genelde astım sorunları
 • Yüksek tansiyon ve diyabet gibi problemlerde yine D vitamini eksikliği ile meydana gelebilir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Günlük beslenmelerinizde D vitamini içeren besinler yemediğinizde, D vitamin eksikliği başlar. Bu da Vejetaryen olan kişilerde genelde çokça görülen bir eksikliktir. Biftek, balık ve balık yağı gibi hayvansal ürünler ya da süt ürünleri tüketilmediği içindir.

Güneş ışığına karşı fazla çıkmadığınızda da vücut D vitamini alamaz. Bu nedenle evden dışarı belirli zamanlarda çıkmaya özen göstermelisiniz.

Teni koyu renkte olan ve yaşlı bireylerde de araştırmalar doğrultusunda D vitamin eksikliği görüldüğü ortaya koyulmuştur.

Böbreklerde vücuda göre D vitaminini yeterli derecede aktif edememesinden kaynaklı olarak eksiklik görülür. Ve kilodan kaynaklı olarak normalden daha fazla kiloya sahip kişilerde, vücut kitle indekslerine göre 30 kilo ve üstü olan kişiler, D vitamini eksikliği yaşamaktadırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir