Hanımlara haberler

Cilt hastalıkları ve diyet

Beslenmenin cilt hastalıklarında önemli olduğu bilinmekle beraber bazen yanlış veya abartılı yorumlar gereksiz diyetlere, beslenme bozukluklarına yol açabiliyor. Nadir görülen bazı cilt hastalıkları, doğrudan doğruya bazı besin gruplarının alınmasıyla ortaya çıkabiliyor.

DİYETLE DOĞRUDAN İLİŞKİSİ BİLİNEN HASTALIKLAR:

Dermatitis Herpetiformis: Nadir görülen bu cilt hastalığı vücutta, kol ve bacaklarda içi su dolu kabartılarla ortaya çıkıyor. Deri belirtilerinin yanı sıra bağırsaklarla ilgili şikâyetler de bulunuyor ve ishal, karın ağrısı görülebiliyor. Bu hastalıkta gluten içeren besinler yasaklandığı zaman hastanın iyileşmesi kolaylaşıyor. Buğday ve bazı tahıllar, bunlarla yapılan ekmek, makarna, iyot içeren balık ve iyotlu tuzlar yenilmemelidir.

Gerçek besin alerjileri: Çocuklarda daha sık olmak üzere bazı alerjik deri döküntülerinin sebebi inek sütü, yumurta, balık, fıstık gibi besinler olabilir. Alerjik hastalıkların besinlere bağlı olup olmadığı doktor muayenesi ve bazı testler yapılarak anlaşılabiliyor. Annenin yediği besinlerin süte geçmesiyle sadece anne sütü alan bebekte dahi alerjik deri döküntüleri kaşıntı nedeni olabiliyor.

DİYETLE KISMEN İLİŞKİLİ OLABİLECEK CİLT HASTALIKLARI:

Atopik Dermatit: Bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde görülebilen, ailesel yatkınlığın rol oynadığı egzamalardır. Bebeklerde; yanaklarda kuruluk, kırmızılık, pullanma şeklinde görülüyor. Daha sonraki yaşlarda ise dirseklerin iç yüzü, diz kapaklarının arkasında ve bazen vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı, üzerinde kepeklenme olan belirtiler meydana geliyor ve şiddetli kaşıntı görülüyor. Stres başta olmak üzere birçok faktör bu hastalıkta artışa sebep oluyor. Atopik dermatitli hastalarda inek sütü, yumurta, balık, fıstık, içinde besin boyaları olan hazır besinler, içecekler, nikel içeren besinler alerjiyi artırabiliyor.

Akne: Ergenlik sivilceleri (akne) ile beslenme arasındaki ilişki doktorlar arasında daima tartışma konusu olmuştur. Bazı hekimler aknede diyet önerirken bazıları da diyet ile akne arasında ilişki olmadığını söylüyor. Son yıllarda kabul edilen en yeni tıbbi görüş, aknede bazı yiyeceklerin kısıtlanmasının iyileşmeye yardımcı olduğu şeklindedir. Akneli hastalar tıbbi tedavinin yanı sıra yağlı yiyeceklerden, aşırı karbonhidrat tüketiminden ve sigaradan uzak durmalı.

Psoriazis (Sedef) Hastalığı: Çok sık görülen bu cilt hastalığında diz, dirsek ve saç diplerinde kırmızı, üzerinde kuru, beyaz kepekler görülüyor. Sedef  hastalarında fazla kilo, sigara ve alkol tüketimi hastalığı kötü etkiliyor. Düşük kalorili diyetlerle beslenme, sigara ve alkolden uzak kalmak tedavinin başarılı olması için önemlidir.

Rozasea (Gülleme): Orta yaşlı kadın ve erkeklerde yüzde, burun üzerinde, kızarma, iltihaplı sivilceler veya iltihapsız kırmızı kabartılar, kılcal damar genişlemeleri ile ortaya çıkıyor. Bu hastalıkta çay, kahve, sıcak içecekler,
sigara, alkol ve baharatlı yiyecekler yüzdeki belirtileri artırıyor.

Aftlar: Ağızda ağrılı beyaz yaralardır. Kalıtımsal yatkınlık, stres ve genel direnç azalmasının yanı sıra bazı yiyecekler aftları artırabiliyor. Domates, bazı ekşi meyveler, ceviz, incir, peynir gibi besinler, besin maddeleri içindeki boyalar ve koruyucu maddelerle; aftların ilişkisi incelenmelidir.

Saç dökülmeleri: Kandaki bazı maddelerin eksikliği; saçlarda kuruluk, cansızlık ve dökülmeye neden olabilir. Demir, çinko, biotin ve yeterli protein alınmaması saç dökülmesi nedenidir. Yeterli miktarda kırmızı et, yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketimi, mercimek ve diğer bakliyat türlerini içeren uygun bir beslenme tıbbi tedaviyi destekliyor.Doğru ve dengeli beslenmenin yanı sıra hastalığa olumsuz etki yapan besinlerden, sigara ve alkolden uzak durmak, katkılı yiyecekler yerine doğal besinler tüketmek cilt sağlığı için büyük önem taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir