Hanımlara haberler

Bebeğiniz Diş Mi Çıkarıyor ?

BEBEĞİNİZ DİŞ Mİ ÇIKARIYOR?

Bebeğinizle birlikte zamanın çok hızlı akması normaldir. Her gün yeni bir gelişme gösterir bebeğiniz. Bunlardan önemli biri de diş çıkarma dönemidir. Bebeğinizin süt dişleri genel olarak 7 ay civarında çıkmaya başlar. Ancak kalıtsal özelliklere bağlı olarak bazen bebeklerin ilk dişleri 3 ayda da çıkmaya başlayabilir. Bu dönemin 12 aya kadar sarkması doğaldır.

Diş çıkarma belirtileri, diş  çıkmaya başlamadan 1-2 ay önce kendini göstermeye başlayabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları salya akıtmadır. Birçok bebeğin 2-3 aylıktan itibaren salya miktarlarında artış gözlenir.  Artan salya miktarıyla birlikte ağız ve çenesinde tahrişe bağlı bazı kızarıklar gözlenebilir. Bunu önlemenin yolu, yumuşacık bir tülbentle o bölgenin temizliğini yapıp kuru tutmaktır. Bu dönemde kabaran bölgeyi rahatlatmak için bebekte ısırma ihtiyacı gelişir. Alacağınız diş kaşıyıcı oyuncaklar ve bölgeyi rahatlatan soğuk buz torbaları işinize çok yarayacaktır. Bazen diş eti şişkinliği öyle fazla olur ki o bölgede dayanılmaz ağrılar olabilir. Böyle durumlarda bebeğiniz aşırı huzursuz ve sürekli ağlamaklı haldedir. Doktorunuzun önereceği yöntemlerle bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Şişliğe bağlı olarak bebeğiniz beslenmeyi de reddedebilir. Emziriyorsanız emzirmeye devam ediniz ve henüz katı gıdalara yeni geçişseniz fazla zorlamadan beslenmesini sürdürmeniz gerekir. Ateş de diş çıkarmaya eşlik edebilir. Uzmanlara göre 38’in altında bir ateş bu dönemde gözlenebilir. Ancak yine de ateşli durumlarda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir