Hanımlara haberler
ANASAYFA / Sağlık / Bahar Yorgunluğunu Üzerinizden Atın

Bahar Yorgunluğunu Üzerinizden Atın

yorgunlukBahar aylarının gelmesiyle birlikte insanlarda halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Bu duruma bahar yorgunluğu adı verilmiştir. Mevsimlerde meydana gelen değişiklikler insan metabolizmasını da etkilemektedir. Etkilenen metabolizmalarda halsizlik baş dönmesi, yorgunluk, iştahsızlık, eklem ağrıları, sürekli uyku hali, romatizmal hastalıkların artması, gözlerde aşırı sulanma ve ağrı görülmektedir.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte havada bulunan eksi yüklü iyonlar daha çok arttığından insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle büyük şehirlerde bu hastalık daha çok görülür. Çünkü negatif yüklü iyonlar gürültü, trafik, taşıtları ve fabrikaların havayı kirletmesi insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Bahar yorgunlunun tedavisinde en etkili yöntem bulunulan ortamı değiştirmektir. Yani tatile çıkıp biraz kafa dinlemek gerekir. Bunun yanında sabah aç karna en az on beş dakika spor yapılmalıdır. Ciğerlere bol oksijen girmesi bedeni rahatlatacaktır. Bol bol su içmeli, meyve ve sebze tüketimini artırmak gerekir. Günde yirmi dakika kadar açık alanda yürüyüş yapılmalı ve güneş ışınlarından faydalanmak için güneşlenmelidir.

Bahar yorgunluğunu en kolay şekilde atlatmak için sigara ve alkol tüketilmemeli içinde B ve C vitamini bulunduran yiyecekler yenilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

meme kanseri onleme yollari

Meme Kanserine Karşı Çıkmak İçin Önlemler

Kadınlarda görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, her kanser gibi erken tanı konulmaması durumunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir