Hanımlara haberler

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır?

Hem kendiniz hem de etrafınızda duyabileceğiniz en basit haliyle kaba cümle olarak bu sıralar çok yorgunum, kendimi çok yorgun hissediyorum gibi kalıplar duyuyor olabilirsiniz. Aynı şekilde kendinizde bu sözleri söylüyor olabilirsiniz. Mevsimler arası geçişlerde insanlar, ister istemez ruh ve de bedensel anlamda bahar yorgunluğu adı verilen bir duruma kapılmaktadırlar. Sizlerin de böyle bir yorgunluğu olabilir. Peki bahar yorgunluğunu üzerinizden nasıl atabilirsiniz?

Bahar yorgunluğu, insanda en kaba haliyle keskin mevsim dönüşlerinde meydana gelir. İnsanda hem yorgunluk hem de halsizlik hissi veren bir dönem olarak bilinir. İnsanoğlu, hem ışık hem de sıcaklığa göre kendisinde metabolizma ile hormon seviyelerinde değişim yaparak düzenleme sağlamak ister. Uykunuzdan tutun da metabolizmaya kadar yaz mevsimi ile kış mevsimi arasında çok büyük farklar vardır.

bahar yorgunlugu nasil gecer
bahar yorgunlugu nasil gecer

Bahar ayları için 2-3 hafta değişim zamanı önemli

Bahar aylarında güzel bir zaman geçirmek adına 2-3 haftalık bir değişim içerisinde olabilirsiniz. Bunun için en iyi şekilde kendinizi temkinli hale getirebilirseniz eğer, bahar yorgunluğunuza hazırlamadan 2-3 haftalık durumu daha aza çekebilirsiniz.

Etkisini biraz daha azaltmak adına yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de bol bol sıvı tüketmektir. Her gün en az 6-8 bardak arasında su tüketmeye özen gösterin. Güneşli hava gördüğünüzde bol miktarda seraton seviyesi güneş ışınlarıyla arttıracağı için dışarıda olun, güneş ışığına maruz bırakın kendinizi…

Hem vitamin hem de mineral ihtiyacınız var, bunun içinde meyve ve de sebzeleri bol bol tüketmeye çalışın. A, C ve E vitaminleri çinko ile selenyum vb. antioksidanı içerir. Birçok meyvede bunları bulabilirsiniz ve tüketebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir