Hanımlara haberler

B12 vitamininin önemi

kalbiniz_icin_vitamin_ve_balik_yagina_guvenmeyin_h122775

B12 vitamini eksikliği denince akla ilk gelen anemi hastalığı durumudur. Bu, pernisiyöz anemi olarak bilinir. Bu hastalığın oluşumu günümüzde en sık beslenme yetersizliğine bağlı olarak yani bu vitaminden zengin besinlerin yeterince alınmaması ile ortaya çıkar. Ayrıca mide mukozasının bozulmasını, ince bağırsaktaki herhangi bir bozukluk ve pankreastaki işlev bozukluğu da bu vitaminin emilimini etkiler. Buna bağlı olarak B12 eksikliği görülür. Örneğin; karaciğer ve böbrek hastalarında B12 miktarının da izlenmesi gerekmektedir çünü bu hastalarda eksikliğin ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Bu kişilerin mutlaka takip edilmesi gerekir.

Hastalık genetik geçişli olabilir. Bunun yanı sıra anne karnında da oluşması mümkün çünkü vejetaryen bir annenin bebeğinde gebelikte ve emzirme döneminde B12 eksikliği görülebilir. Aynı zamanda gastriti olan bir kişide yine B12 emilim bozukluğu olabilir, dolayısıyla bu kişilerin B12 miktarlarına baktırmaları gerekmektedir. B12 vitamini eksikliğini fark etmek önceki yıllarda bu kadar bilinen bir konu olmadığı için mümkün değildi.

Fakat artık halkımız daha bilinçli ve bu tür konularda daha duyarlı hale geldi. Bu vitaminin eksikliğinde vücutta uyuşukluk, kol ve bacaklarda duyu azalması, baş ağrıları, özellikle yorgunluk, depresyon ve en çok da unutkanlık görülür. Eğer eksiklik vitaminin emilimindeki bir sorundan kaynaklanıyorsa, kişiye damar yoluyla bu vitamin düzenli olarak verilir. Vejetaryen olan kişilerde et ve et ürünleri hiç tüketilmiyorsa, mutlaka peynir, süt ve yoğurt tüketimi düzenlenmeli. Düzenli kontroller de ihmal edilmemeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir