Hanımlara haberler

Arı sokmasında neler yapılır?

Yaz mevsiminin gelmesiyle arı sokmaları da kaçınılmaz olacaktır. Arı sokması sadece vücuda zehirli bir maddenin girmesinden ibaret değildir. Aynı zamanda insanların %5 inde, arı zehrine karşı alerji vardır. Arının vücudumuza bıraktığı zehir, solunum durmasına kadar yüksek düzeyde etkilere sebebiyet vermektedir.

Alerjik reaksiyon genelde bal arısı sokmalarında görülmektedir. Bal arısı sokması insanlar “anaflaksi” denilen aşırı duyarlılığa bağlı şok durumu meydana getirebilir. Peki bunu nasıl anlarız derseniz. Şöyle ki önce ciltte kırmızılık, şişme ve kabarıklık görülür, daha sonra şişme bütün vücuda yayılır. Bunun sonucunda vücutta kaşıntı olur. Dudak ve dil ile solunum yolu iç örtüsünde şişme meydana gelir. Bu şişme soluk borusunda spazm meydana gelmesine ve göğüste nefes yetersizliğine sebep olabilir.

Arı sokmasında doktorlar aşağıdakileri yapmamızı tavsiye ediyorlar:

Eğer arının iğnesini görebiliyorsanız, tırnağınızla yada bir cımbızla iğneyi çıkarın. İğneyi çıkardıktan sonra arının soktuğu bölgeyi bolca soğuk ile yıkayın. Eğer solunum probleminiz varsa bir sağlık kurumuna gidin ve gerekli ilkyardımı yaptırın. Genelde halk tarafından yaygın olarak yapılan arı zehrini emilmesi, ısırılması gibi yöntemler asla ve asla yapılmaması gereken yöntemlerden. Bu arı zehrinin kana daha hızlı karışmasına neden olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir