Hanımlara haberler

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde Fas topraklarında yetişen ağaçlardan biri olarak bilinen Argan yağı, Fas’ta yerel halk civarında ya da diğer bir ismi olarak da Fas yağı şeklinde bilinir. Fas’ta bu ağaca ayrıca hayat ağacı adı da verilir. 125 – 450 yıl arasında yaşamakta olan bu ağaçların bir diğer özelliği ise, hem yaz hem de kışın ağaçların yeşil olmasıdır. Bu ağaçta toplanan yemiş, ilk önce işlem olarak kurutulur. Daha sonra içinden badem çıkartılır. 

Fas yağı ya da argan yağları, içerisinde bulunan antioksidanlarla beraber harika bir temel yağ asididir. İçerisinde ayriyeten yüksek oranda da E vitamini içermekte olup, E vitamin deposu denilmektedir. Zeytin yağlara göre daha faydalıdır. 

argan yagi
argan yagi

Cilt koruma konusunda en iyisidir. İçerisinde triterpenoitler adında bir yağ bileşini bulunur.

Yara iziniz varsa eğer, yara izlerinizin giderilmesinde faydalıdır. Eş değer olarak yanık izleriniz varsa eğer, yanık izlerinizin de geçmesinde faydalı olacaktır.

Su çiçeği geçiren bireylerin su çiçeği izlerinde de kullanılan etkili argan yağıdır. Cildinizin daha güzel olması adına, cildinizin güneşe karşı korumasında da etkilidir. Ayrıca cildinizin alt tabakasında ki sorunları iyileştirerek, cildinizin daha da canlı gözükmesinde katkı sağlar.

Mikropları öldürücü etkisi vardır. Bu sayede dezenfektan özelliği olduğunu da fark etmiş oluyoruz. Ciltte yaşlandırıcı etkisini geciktirir. Bu da kırışıklık sorunlarınızın giderilmesini sağlar, yüksek E vitaminiyle beraber cildiniz nemli olur besleyici etkisi vardır. Cilt için ayrıca sıkılaştırma ve toplama özelliği de yine mevcuttur.

Tırnaklarınızda da, tırnaklarınızın daha güçlü çıkmasını sağlarken; saç diplerine bu argan yağını sürdüğünüzde ise daha besleyici etkisi olduğunu görebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir