Hanımlara haberler

Alerjik saman nezlesi

saman nezlesi
Saman nezlesi
sadece polenlerle ilgili olmayıp sokak ve evlerdeki adi tozlar veya iş yerlerinde bulunan kimyasal maddelerden ileri gelen tozlarla da meydana gelen alerjik bir nezle durumudur.

Oluşan bu tozlar özellikle rüzgârla taşınarak solunum esnasında kişilerin solunum yollarına yapışırlar. Alerjik kişiler hassas oldukları toz ile karşılaştıkları anda ilk oluşan yakınma özellikle burun içerisinde, yutakta, gözlerde ve damağın arka tarafında rahatsızlık veren bir kaşıntıdır. Ardından burun tıkanıklığı, gözlerde yaşarma, burun akıntısı ve aksırık gibi belirtiler meydana gelir. Bazı durumlarla baş ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik gibi belirtiler de izlenebilir.

Saman nezlesi tedavisi ve korunması: Bu hastalığın tedavisinde esas alınan alerjik kişilerin duyarlı oldukları tozlarla karşılaşmasını engellemektir. Bu tozlar kişilerin çalışma mekânların da var olan bir maddeden kaynaklanıyorsa önlem olarak alerjiye neden olan maddenin kullanılmaması veya yaptıkları işten vazgeçmeleri gerekmektedir. Polenlerde ise durum daha farklıdır. Oluşan bu polenler bazı mevsimlerde rüzgârın etkisiyle havaya karıştıklarından dolayı alerjik kişilerin bu dönemlerde o bölgeden uzaklaşması veya tamamen bulunduğu şehirden taşınması gerekebilir. Ev ve sokak tozları ise korunma açısından en zor olan tozlardır.

Saman nezlesinde başarıyla uygulanan bir başka tedavi şekli ise ( deserısiüzation-hyposensitization)yani duyarsızlaşma yöntemidir. Bu yöntemle kişilerin ileri derecedeki duyarlılık hali yok edilmektedir. Bu durum ise hastane ortamında yapılan birçok tıbbi testler ve tahlillerle gerçekleştirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir