Hanımlara haberler

Alerjik göz nezlesi

Alerjik göz nezlesi

Genel olarak en sık görülen rahatsızlıklardan biriside alerjik göz rahatsızlığıdır. Çeşitli alerjenler gözde alerjiye neden olabilir. Bu alerjenler çoğunlukla havada bulunan polenler olmakla beraber aynı zamanda kullanılan bazı göz damlaları ve kontak lenslerin kullanımı ile alerjik değişimlerin nedeni olabilir. Gözde oluşan alerjilerin belirtileri ışığa hassasiyet, sulanma, kanlanma, yanma, kaşınma, şişme ve kızarıklıktır. Böyle durumlardaki gözlerde muayene esnasında göz kapaklarında kızarık ve şişlik, göz kapaklarının içlerinde pütürler, bazı kabarıklıklar ve gözün beyaz bölümünde kanlanma bazen de gözün saydam tabakasında bazı değişiklikler görülebilir.

Gözde alerjik belirtiler rastlanan hastaların bir bölümünde burunda alerji, ciltte alerjik bulgular, egzama, astım gibi vücudun başka bölümlerine ait alerjiler meydana gelebilir.

Alerjik göz rahatsızlıklarının bazıları bütün bir yıl boyu sürebilirken bazıları da mevsimseldir. Mevsimsel olan alerjik saman nezlesine ve alerjik göz nezlesi‘ne ( konjonktivitler )nisan ve ağustos ayları esnasında rastlanır ve havada bulunan alerjenlerle meydana gelir. Güneş ışığına maruz kalmak belirtileri arttırır. Oluşan bu alerjik konjonktivitlerin başka bir şeklide evdeki ( mite ) akarlar ya da hayvan tüyleriyle de oluşur. Bu türdeki alerjik reaksiyonlar bütün bir yıl süresince devam ederler.

En sık rastlanan alerjik göz rahatsızlığı vernal keratokonjonktivittir.

Mevsime bağlı meydana gelen Vernal keratokonjonktivit hastalığı çoğunlukla 4-5 yaşları arasında başlayarak 20’ li yaşlara kadar süren ergenlik ve çocukluk çağlarının alerjik göz rahatsızlığıdır.

Alerjik göz rahatsızlıklarının tedavisinde alerjinin sebebi hayvan tüyü polen gibi tanıdık bir alerjen belirtisi varsa hastanın bu maddelerle teması engellenerek bu alerjenlerin oluştuğu ortamlardan uzaklaşması gerekmektedir.

Alerjik göz nezlesi hakkında sonraki yazılarımızda siz değerli hanımefendilere daha ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir