Hanımlara haberler

Adet Döneminde Beslenme

Kadınların her ay yaşadığı doğal bir süreç olan adet dönemi, aynı zamanda kadınların en çok çikolata ve tatlı tükettikleri dönemdir. Ayrıca bu dönemde, kadınlar vücutlarında şişlik hissederler. Bunun nedeni, adet döneminde vücutta oluşan ödemdir.  Ödem oluşumunu en aza indirmek için adet döneminde tuzlu gıdalardan, turşudan, tuzlu krakerden ve hamur işlerinden uzak durmak gerekir.

Tuz, hayatın her döneminde tüketilmesi tavsiye edilmeyen bir gıda ürünü olsa da, adet döneminde tuz tüketimine dikkat etmeniz de özellikle yarar var. Tuzun yanı sıra, ekmek de aynı şekilde adet döneminde tüketmemeniz gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Ekmek tüketecekseniz, tercihinizi kepek ya da çavdar ekmeğinden yana kullanmanızda yarar var.

adet döneminde nasıl beslenmeli

Beyaz gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. Kepekli makarna, bulgur tüketebilirsiniz. Ancak peynir, yoğurt ve süt tüketimini de arttırmanızda yarar var. Adet döneminde kadınlar, özellikle çikolataya karşı bir zaaf oluştururlar. Gece yarısı tutan tatlı krizleri ise bayanlar arasında oldukça meşhurdur. Ancak adet döneminde çikolata tüketmeniz tavsiye edilmemektedir. Onun yerine daha hafif tatları tercih edebilirsiniz.

Meyveli yoğurt, meyveli dondurma ya da bitter çikolata ile tatlı ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Fıstıklı, fındıklı çikolatalar yerine bitter çikolata tüketmek daha doğru bir seçim olacaktır.  Adet döneminde protein açısından zengin olan yumurta ve yoğurt tüketimine özen gösterin. Ayrıca sebze ve meyve tüketimi de önemli. Günlük beslenme programınızda mutlaka meyveye de yer verin./a>

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir