Hanımlara haberler

Hayatın en gerçek duygusu “aşk”

iliski-birey-mkle

İnsanlığın varlığı kadar eski, üzerine milyonlarca tanım yapılmış olan aşk için, “dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısının karışımıdır” diyebiliriz. Bu yapılan tanımların yalnızca bir tanesidir. Nedir, ne değildir, ne zaman başlar, nasıl biter? Her ne kadar farklı bilimsel açıklamaları olsa da, bunların cevabı hiç bir zaman tam olarak bilinemeyecektir.”Aşk, acı çekmektir” demiş şair. Peki, eğer mutlu olmak için yaşıyorsak, bu denli içimizi kasıp kavuran bu duygu nasıl bu kadar bizi esir alabiliyor?

Eğer şanslıysanız hayatınızda bir kere karşınıza çıkacaktır, belki de hiç çıkmayacak. Hayatınızın akışı nasıl olursa olsun, bildiğim tek bir şey var; o da bu duyguyu bir kez yaşadığınızda, asla peşini bırakmamanız gerektiğidir. Yaşamın hem en acı, hem de en muhteşem duygusu olan aşk, bazen imkansız, bazen karşılıksız bazen de hüsranla biter. Ama her şeye rağmen, yüreğinizde bıraktığı o acı bile, yaşadığınızın bir göstergesi olacaktır.

En küçük hücrenizde bile hissedersiniz acısını bazen, işte bu duygu bile sizi aşka esir edebilir. Acı çekmekten zevk alırız, doğamız bu. Mutlu aşk yoktur demiş eskiler, gerçekten de öyle. Eğer mutluysanız, o aşk değildir diyenler bile var. Peki, illa acı çekmek mi gerekir? Her şeyin güzel geliştiği bir aşk yok mudur?

Bütün bu sözlerimi Atilla İlhan’ın muhteşem şiirinden bir dize ile açıklamak istiyorum; “Ayrılık da sevdaya dahil, çünkü ayrılanlar hala sevgili”. Gerçekten de öyle; ayrıldığımız anda bitiyor mu aşk? Uzun, çok uzun yıllar bir insanı yaşatamaz mıyız içimizde?

Elindekinin kıymetini kaybedince anlıyor aslında insan. Bir zamanlar yanı başınızdaki sevgili, çok uzak yollarda olabiliyor yıllar sonra. “Aşkın gelişi, mantığın gidişidir” demiş şair. Ne kadar eğitimli olursanız olun, binlerce hedefiniz olsun ya da asla kendinizden taviz vermeyeceğinizi düşünün. Öyle biri çıkar ki karşınıza, bütün hayatınızın merkezi olur.  Siz ne kadar sevmek, aşık olmak istemeseniz de, öyle bir girdap gibi çeker ki sizi içine, farkına vardığınızda körkütük aşık olmuşsunuzdur.

O geldiğinde, ondan öncekiler sizin sadece ufak bir hatıranız olur. Ondan önce döktüğünüz gözyaşları birer masal olur. Onun yaşattığı duygular, mutluluklar, bu dünyada başınıza gelen en güzel şey olur. Sizi seven birini bulduysanız, sakın bırakmayın.  Sevmek ve sevilmek, yaşadığınızı hissettiren en güzel duygulardır. Aşk, hiç bitmez. Ve unutmayın, Bir kez olsun aynı şeyleri hissetmeyi başarabilen iki insan, birbirini hep anlayacaktır.

 

” Eğer birbirimiz için yaratılmışsak, eninde sonunda birbirimizin oluruz”

“Aşkı anlatabilmek, yeryüzünde var olan dillerden başka bir dil ister”

“İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar”

” Bir erkek her kadınla mutlu olabilir, yeter ki ona aşık olmasın”

” İçinde çok olan, yanında hiç olmayandır”

” Aşk ölüme kadar insanda yaşayan yegane histir”

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ilk bulusmada yapılmaması gerekenler

İlk Buluşmada Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Yeni biriyle tanıştınız ve ilk kez kaynaşacaksınız. Ve tabi ki ilk buluşmanızı gerçekleştiriyorsunuz. Bu konuda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir