Hanımlara haberler

Eşinizle ilişkiniz yeterince sağlıklı mı?

Eğer eşiniz, tüm zamanınızı onunla geçirmenizi istiyor ve arkadaşlarınızdan, ailenizden sizi uzak tutuyorsa, bu ilişkinizin duygusal tacize dönüştüğünün bir işaretidir. Normal ve sağlıklı bir eş, sizin diğer insanlarla takılmanızı engellemez, aksine teşvik eder. Eğer eşiniz size aşağılayıcı, hoşunuza gitmeyen isimler takıyorsa şaka olduğunu söylese bile bu size zarar verir. İlişkinize belli bir çizgi koymalısınız.

Eğer sürekli sizi yada başkalarını herzaman suçluyor ve eleştiriyorsa bu kötüye işaret olabilir. Genelde bu sinir krizini attıktan sonra sözlü olarak size saldıracak ve yine “senin yüzünden oldu” diyecektir. Eşiniz hatalı olduğunu kabul etmiyor ve sorumluluk almıyorsa asla sağlıklı bir ilişki belirtisi değildir.

Sigara, aşırı alkol almak gibi tüm bağımlılıklar düzensiz ve uygunsuz davranışlara yol açar. Bu durum duygusal istismar ve sağlıksız bir ilişki için bir kapı olabilir.

İstismarcı eşler, herşeyi sizin yapmanızı bekler ama kendiler hiçbir işte size yardım etmezler. Sizin adeta onların hizmetkarı olmanızı isterler. İstismarcıların önemli bir özelliği de kıskançlıktır. Bunlar diğer insanlarla olan ilişkilerinizi, hayallerinizi hatta hedeflerinizi bile kıskanır. Kıskançlığın sebebi sizin hayatınızın her alanını kontrol etmek istemelerindendir.

Başka bir kötü muamelede sizi sürekli terketmekle duygusal olarak tehdit ederler. Bu da sizin doğru olanı yapsanız bile sürekli kendinizi suçlu hissetmenize sebep olur. Zaman zaman özür dileyip, sevgi gösterileri yapsalarda çok geçmeden yine eski hallerine dönerler.

Eğer bir duygusal taciz ilişkisi içinde iseniz, bir süre sonra fiziksel şiddetle karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Çünkü önce sözle, hafif saç çekmekle başlayan istismarlar sonralarda dayağa dönüşecektir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ilk bulusmada yapılmaması gerekenler

İlk Buluşmada Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Yeni biriyle tanıştınız ve ilk kez kaynaşacaksınız. Ve tabi ki ilk buluşmanızı gerçekleştiriyorsunuz. Bu konuda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.