Hanımlara haberler

Aile içi şiddetin çocuk gelişimindeki etkileri

Dış dünyadan alınan mesajlar ve hissiyatlar bebekleriniz doğduğu anda popolarına aldıkları vuruşa tepki olarak ağlamak ile başlar. Açlığı ve alt kirliliğini hissettikleri andaki sahip oldukları rahatsızlık başta olmak üzere, tüm hoşlarına gitmeyen şeylere algıları doğrultusunda tepki verirler. Biz fark edemesek bile hafızaları aktiftir ve arşivleme kapasiteleri en az bir bilgisayar kadar geniş alana hitap eder.

Aile ve özellikle de ebeveynlerin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri saymakla bitmez. Fakat bunların başında çocuğun psikolojisini, büyüme evresini, çocukluk ve ergenlik dönemini birebir etkileyen en önemli faktör aile içi şiddettir. Türkiye ne yazık ki aile içi şiddet ve faciaların yaşandığı ülkelerden biridir. Bu tür ailelerden çocuğu devlet kararı altında uzaklaştırmanın da çok sağlıklı ve kök çözüm olmadığı aşikâr. Bunun önüne geçebilmenin en sağlıklı yolu; ne şiddet olsun ne de çocuk evinden ailesinden tahliye edilsin mantığında ilerlemektir.

Dünya üzerinde birçok uzman açısından yapılan deneylerde iki farklı çocuk grubu ve dönemsel olarak davranışları, aile yapıları ve yaşantıları baz alınarak gözlemlenmiştir. Ailesi normal standartlarda kuralcı, sevecen, takdir ve teşekkür etmeyi bilen ve öğreten ailede büyümüş bir çocuğun davranışları ile anne-babası arasında sürekli bir kavga ve aile içi şiddet ortamında bulunmuş bir çocuğun davranışları çok uçurum farklara sahiptir.

Şiddeti tasvip etmeyen çocuk, sosyal çevresindeki hayatında ve paylaşımlarında bir sıkıntı yaşamaz mutlu ve doyumludur. Fakat şiddet içerikli bir hayata sahip olan çocuk; içe kapanık fakat bir o kadar saldırgan, dinlemekten hoşlanmayan asi ve kendi doğruları doğrultusunda hata yapmaya yatkın çocuklardır.

Bunlara istinaden; aile yapılarımızı gözden geçirelim ve gereken durumlarda araştırmasını yaparak, mülayim çözüm yollarına gidelim. Yalnız biz büyüklerden oluşmayan ailemizde bulunan herkesin en çokta çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atmayalım. Aile danışmanları gibi birçok kurum ve kuruluşlar aile içi şiddete çözüm yolları sunmaktadır. Başvurup, destek almaktan çekinmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ilk bulusmada yapılmaması gerekenler

İlk Buluşmada Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Yeni biriyle tanıştınız ve ilk kez kaynaşacaksınız. Ve tabi ki ilk buluşmanızı gerçekleştiriyorsunuz. Bu konuda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir