Hanımlara haberler

Parke Kaplamaları

parke kaplamalarıYer döşemelerinde kullanılan bir kaplama türü olan Parke, evlerde sıklıkla tercih edilen bir zemin kaplama çeşididir. Doğal bir kaplama malzemesi olan parke, günümüzde yapı işlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal oluşu nedeniyle ekonomik açıdan oldukça yüksek rakamlara ulaşan parke, ekonomik nedenlerin yanı sıra, orman ürünlerinin kullanımını engellemek amacıyla da parke yerine daha çok lamine parke ve laminat parke tercih edilmektedir.

İyi kurutulmuş ve uygun kalitedeki ahşabın 15-20 mm gibi kalınlıklarla, ince şeritler halinde kesilerek yapılan geleneksel parkeler, daha çok meşe, gül ağacı ve gürgen gibi malzemelerden yapılmaktadır. Masif parke olarak da adlandırılan geleneksel parke, tutkal ile zemine yapıştırılarak uygulanır. Lamine ve laminat parke ise, matbaada istenilen desen ve renk seçimi ile reçine emdirilmesine dayalı kapalı levhalardır. Yapay reçine emdirilmiş kağıtların üst üste konulması ve sıcak basınç altında bırakılması ile elde edilen laminat parke, günümüzde, özellikle evlerde en çok tercih edilen zemin kaplamaların başında gelmektedir.

Türkiye ve dünyada lamine ve laminat parkenin bu kadar gelişmesinin başlıca nedenleri arasında, ağaç çeşitlerinin giderek azalması, ahşap malzemelerin üç boyutlu çalışma özelliği ve ahşap malzemenin bakımının zor olması gibi nedenler gelmektedir. Ayrıca, ahşap malzemede giderek artan maliyet faktörü de, tüketicilerin lamine ve laminat tercih etmesini arttırmaktadır. Bu malzemeler, tüm bu faktörlere bağlı olarak uzun vadede tüketiciler tarafından beğenilmesine yol açmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası dekorasyonu yapacaksanız dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar arasında öncelikle odanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir