Hanımlara haberler

Ölüme kadar tehlikeli olabilen bir kaza: elektrik çarpmaları

Ellerimizle bazen yanlışlıkla prizlere dokunduğumuzda çarpıldığımızı hissederiz. Evimizdeki elektrik akımı, AC dediğimiz alternatif akımdır, 15 volt civarıdır. Ve genellikle zararsıdır. İğne batması gibi bir his verir ve sonra geçer. Fakat bu akım 20 voltun üzerine çıktığında tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Elektrik akımı su ile daha iletken hale gelir. Özellikle yaz mevsiminin girdiği şu günlerde suyla temasın artacağını düşünürsek, elektrik çarpmalarına karşı çok dikkatli olmalıyız.

Elektrik akımı ayaklarımızla bağlantı kurar. Bu yüzden elektrik çarpmış birine ayağımızda lastikli ayakkabı yoksa dokunmamalıyız. Dokunmak için iletken eşyaları kullanmamak gerekir. Hemen evin sigortalarını kesip elektrik akımı gelmesini önlemek gerekir. Elektrik çarpan kişinin yanında kablo gibi iletken cisimler varsa bunları iletken olmayan kuru tahta gibi şeylerle uzaklaştırmalı. Elektrik çarpan kişiyi elbiselerinden tutarak bulunduğu bölgeden uzaklaştırın. Hemen kalp masajı, solunum masajı gibi ilkyardım tedbirlerini uygulayın.

Elektrik çarpmalarına karşı alınacak önlemler:

Elektrikli ev aletlerini, saç kurutma makinesi gibi banyo, lavabo gibi ıslak yerlere koymayın.

Evinizdeki tüm prizlere emniyet kapağı kullanın ve toprak hattı olan priz kullanın.

Bozulan elektrik tesisatını kendiniz onarmaya kalkışmayın, elektriçi çağırıp onlara yaptırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası dekorasyonu yapacaksanız dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar arasında öncelikle odanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir