Hanımlara haberler

Yeni Yıl için İstikrarlı Karar Verme Yolları

Bir hedef belirlerken, hedeflerinizin akıllıca olmasından yana dikkatli olun. Çünkü hedefler, belirli bir durum içerisinde olmalı, ulaşılabilir ve ölçülebilir olmalı ve tabi ki belirli hedefler olmalıdır. Aşağıda yeni yıla özel olarak istikrarlı bir karar nasıl alınır ya da istikrarlı bir kararı nasıl vereceğinizle ilgili bir takım yöntemler vermek istiyoruz.

Kararınız özel olsun.

Karar alırken açık olunuz ve kararlarınız dışarıya açık olsun. Bu ne demektir, şöyle ki “kilo vermek istiyorum” derken güzel bir hedef belirleseniz de pek özel değil. Ancak “2 ayda 5 kilo vermek istiyorum” biraz daha size özel ve daha belirleyici bir hedef olacağı için başarmanız daha yakındır.

kadinlarda hedefler
kadinlarda hedefler

Ölçülebilir hedefler koyun

Her zaman hayali hedefler yerine yapılabilir, zamanınızın erişebilir hedefleri içerisinde olun. Mesela hedefleriniz hakkında not alın, kararlarınız, davranışlarınız içerisinde yansıtılmış olsun. Bu sayede başarıya ulaşabilir, hedefinizi başarabilirsiniz.

Ulaşılabilir hedefiniz olsun

Büyük hedefler kurmayın demiyoruz. Ancak büyük bir adım atmak yerine, sürdürülebilir adımlarınızı atabileceğiniz hedefler içerisinde olmak, hayal kırıklığını önleyecektir. 30 yaşından sonra 5-6 yılda emekli olmanız mümkün olmayabilir fakat ayda 100 tl’den başlayıp 500 tl’ye kadar birikim yaparak belirli bir zaman içerisinde emekli olacağınız finansal gücü elde etmeyi başarmış olabilirsiniz.

Kendinizi yansıtan bir hedef koyduğunuza emin olun. 

Kendinizle alakalı ve önemli bir hedef koyduğunuzla ilgili olup olmadığını düşünün. Kendinizle ilgili bir hedefse, hedefi ilerletmek adına başarı yakalayabilirsiniz. Nefret ve pişmanlık içinde olmayın, gücünüzü hissetmeye çalışın. Hayatınızla ilgili plan kurarak başarı yakalamayı hedeflerseniz, iyi şeyler gel sizlerle olacaktır.

Hedefler her zaman zamana bağlıdır.

İmkan çerçevesinde yapılabilir hedefler kadar, zamanınızın da yetebileceği seviyede hedefleriniz olmalıdır. Bu durumda hayal kırıklığı olmayacağı gibi, ufak kazançlar ve ufak adımlar sayesinde kademeli bir ilerleme kaydederek istediğiniz başarıyı da elde edebileceksiniz. 10 yıla hedef koymak yerine birkaç aylık planlar içerisinde olmaya çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yılbaşı çam ağaçları

Yılbaşı İçin Ev Süslemeleri Fikirleri

Yılbaşı zamanları geldiğinde insanların her zaman içi kıpır kıpır olur ve istemsiz bir şekilde içlerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir