Hanımlara haberler

Kadınlarda Dengeli Beslenmenin Önemi

Kadınlarda beslenme her dönem için ayrı bir önem taşımaktadır, kadınların hayat içindeki farklı dönemlerini sağlıklı olarak geçirmeleri için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ergenlik dönemindeki genç kızların yeteri miktarda kalsiyum almaları gerekmektedir, bunun için süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Özellikle biyolojik etkisinin yüksek olduğu ürünler tercih edilmelidir. Boy uzaması kemik yapılarının gelişmesi için en önemli dönem olduğu tartışmasızdır.

Genç kızlığa adım atmanın belirtisi olan adet döneminde kaybedilen demir miktarını dengelemek önemlidir. Demirle zenginleştirilmiş ıspanak gibi yeşilliklerin mutlaka yenmesi gerekmektedir ve yine demir açısından önemli daha değerli besin kaynağı olan deniz ürünlerinin de tercih edilmesi gerekir.

Genç kızlığın ikinci ya da kadınlığın birinci evresi denen dönemde en önemli besin kaynağı C vitaminidir, bu yaş grubunun bir diğer önemli besin kaynağı da kalsiyum sayılabilir. Bu evrede anne olmak isteyen ya da hamile bayanlar için önemli olan besin öncelikle f.asittir, yeşil yapraklı sebzelerde ve çeşitli meyvelerde bulmak mümkündür.

Orta yaş grubunda kadının daha sağlıklı ve enerjik görünebilmesi için antioksidan yiyecekler tercih edilmedir. Bağışıklık hissi artırıcı yiyeceklerde tercih edilmedir.

Orta yaşa üstü bayanlarda kalori miktarına dikkat edilmesi gerekir ve buna bağlı olarak yağ kullanımında azaltılması şarttır. Metabolizma bu dönemde yavaşlama gösterdiğinden dolayı yağ yakımı da belli oranda azalacaktır ve dikkat edilmeyen kalori ve yağ artımı kişi de kilo alımına yol açıp hastalıklara davetiye çıkarabilir.

İleri yaş düzeyinde kadınlarda beslenme büyük önem taşımaktadır, tansiyon, kolesterol ve şeker dikkate alınarak özel bir beslenme türü ortaya çıkarılabilir. B vitamini ve kalsiyum önem taşımaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir