Hanımlara haberler

Kadın Sağlığında Stresin Önemi

Stres, günümüzdeki en önemli sorunlardan biridir. Pek çok sağlık sorununun nedeni ya da tetikleyicisi olmaktadır. Stres bizi zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen olaylar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür. Olaylara verilen tepkiler kişiden kişiye hatta kadından erkeğe değişmektedir.

            Stres en çok kadınlarda etkilidir. Kadınlar erkeklere göre daha streslidir. Çünkü kadınlar bir olay yaşadıktan sonra bunu unutup hayatlarına devam etmekte zorlanmakta ve günün her saatinde tekrar tekrar o stres anını yaşayabilmektedir. Ayrıca kadınlar hayatları boyunca menopoz, doğum, adet görme gibi hormonlarla alakalı değişiklikler yaşadıkları için strese daha fazla maruz kalırlar. Kendini stresten korumak için de çocuğunla daha fazla ilgilenir; dostluk ve arkadaşlık kurma gibi aktivitelere eğilir.

            Strese giren kadınlarda birtakım değişiklikler gözlemlenir. Ciltte bozulmalar ve kırışmalar olur. Fazla terleme olur. Saçlarda dökülmeler ve erken beyazlamalar başlar. Bu seferde kel kalma korkusu kaplar insanı ve işte gene stres. Dudaklarda uçuklar çıkar. Egzama başlar. Varisler oluşmaya başlar.

            Kadınlar doğurgan bir varlıktır ve hamilelik döneminde yaşanan stresler erken doğumların olmasına, ne yazık ki düşüklerin olmasına neden olur. Aynı zamanda kadınlarda kilo almanın en önemli nedenlerinden biride strestir. Stresli olan kadının iştahı artar ve daha fazla yemek yer. Tabi bu seferde niye kilo aldım güzelliğim bozuldu düşüncesiyle stres olur.

            Sonuç olarak; stres kadınlar üzerinde çok önemli ve büyük etkiler yaratır ve bu etkilerin doğurduğu sonuçlar neticesinde tekrar stres olunur. Bu kısır döngünün sonu tıbbi tedavi, ilaç belki de hastaneye yatma şeklinde sonuçlanabilir.

            Kadınlar; lütfen durum ne olursa olsun kendimizi rahatlatmanın bir yolunu bulmalı, stresin yaratacağı olumsuz etkilere karşı duvar örmesini bilmeliyiz. Ancak bu şekilde kazanırız.   

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir